Na jakie zapisy w umowie zwracać uwagę przy wyborze pożyczki?

2 lipca 2021
hello world!

Pożyczka to często jedyne rozwiązanie, żeby zdobyć pieniądze szybko, gdy pojawią się niespodziewane wydatki lub trzeba uzupełnić dziurę w domowym budżecie. Należy jednak zadłużać się rozsądnie. Najważniejszą kwestią jest zapoznanie się z treścią umowy przed jej podpisaniem.

Umowa o pożyczkę to najważniejszy dokument przy zaciąganiu pożyczki. Niestety, okazuje się, że niemal 46% Polaków w ogóle nie czyta zapisów znajdujących się w umowie, a 28% ogranicza się tylko do zerknięcia na wysokość rat i harmonogram ich spłaty. To duży błąd. Każdą umowę należy bezwzględnie przeczytać, zanim się ją podpisze lub elektronicznie zaakceptuje. Musimy dokładnie wiedzieć, na jakie warunki się zgadzamy. Najwygodniej zapoznać się z umową, gdy korzystamy z pożyczki dostępnej przez internet.

- Każdy wiarygodny pożyczkodawca udostępnia umowę ramową na swojej stronie internetowej. Dzięki temu można spokojnie się z nią zapoznać, bez pośpiechu, bez presji ze strony przedstawiciela firmy pożyczkowej lub osób czekających w kolejce – podkreśla ekspert marki VIVUS. – Jeśli w umowie pojawiają się jakieś niezrozumiałe sformułowania lub zapisy, warto skontaktować się z przedstawicielem pożyczkodawcy i poprosić o wyjaśnienie.

Na jakie zapisy w umowie zwracać przede wszystkim uwagę? Oto kilka najważniejszych kwestii.

Całkowita kwota do zapłaty

Wybierając pożyczkę, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty. Dobrze pożyczony pieniądz, to tanio pożyczony. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze pożyczki są właśnie koszty. Wszystkie kwestie dotyczące kosztów muszą zostać jasno określone w umowie pożyczki. W zależności od oferty tych kosztów może być mniej lub więcej. W tej części umowy znajdziemy zatem m.in. oprocentowanie pożyczki, prowizję i wszelkie inne opłaty składające się na koszt pożyczki. Aby jednak mieć jasny obraz tego, ile będzie nas naprawdę kosztowało pożyczenie pieniędzy, najlepiej sprawdzić całkowitą kwotę do zapłaty, która uwzględnia wysokość pożyczonego kapitału i wszystkich opłat związanych z pożyczką.

Inne koszty związane z umową

Oferty pożyczek są różne. Mogą się w nich pojawić różne koszty dodatkowe. Dlatego także z ich wysokością należy się zapoznać przed zaakceptowaniem umowy o pożyczkę. Często na przykład dodatkowym kosztem jest opłata rejestracyjna dla nowych klientów. Na szczęście to drobna, wręcz symboliczna kwota (1 gr lub 1 zł). Taką kwotę przekazuje się w przelewie weryfikacyjnym, który potrzebny jest do potwierdzenia tożsamości. Należy jednak podkreślić, że przelew wykonuje się tylko raz przy pierwszej pożyczce. Przy kolejnych pożyczkach ta formalność jest pomijana. Oprócz opłaty rejestracyjnej może pojawić się koszt ubezpieczenia itp.

Termin i sposób wypłaty pożyczki

Jeśli zależy nam na jak najszybszym pozyskaniu pieniędzy, warto zwrócić uwagę na te zapisy w umowie, które dotyczą terminu i sposobu wypłaty pożyczki. W takim punkcie powinna pojawić się informacja, jaki jest maksymalny czas oczekiwania na wypłatę środków z pożyczki (najczęściej podawany w godzinach) i w jaki sposób pieniądze zostaną przekazane pożyczkobiorcy (najlepiej przelewem na potwierdzony wcześniej numer konta osobistego w banku). Dzięki takim informacjom będziemy mogli wybrać ofertę, która zapewnia najszybsze uruchomienie środków z pożyczki.

Termin spłaty pożyczki

Bardzo ważną częścią umowy są zasady spłaty pożyczki. Nie można pominąć takich zapisów przy czytaniu tego dokumentu. W umowie musi zostać jasno zapisane, jaki jest termin spłaty pożyczki. W przypadku chwilówek będzie to jedna data. Jeśli natomiast zaciągamy pożyczkę na raty, do umowy powinien zostać dołączony harmonogram spłaty zawierający daty spłaty poszczególnych rat oraz ich wysokość.

Co jeszcze sprawdzić w umowie?

Gdy otrzymamy już umowę po złożeniu wniosku o pożyczkę i jego zaakceptowaniu, należy sprawdzić poprawność wszystkich danych. Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim w każdej umowie muszą znaleźć się informacje na temat obydwu stron umowy. Z jednej strony należy zatem sprawdzić dane pożyczkodawcy (potwierdzają, od kogo pożyczamy pieniądze), a z drugiej – poprawność naszych danych. Do tego warto zweryfikować termin zawarcia umowy, informacje o okresie jej obowiązywania itp.

Zapisy dotyczące braku płatności

Na koniec warto jeszcze sprawdzić zapisy w umowie dotyczące braku spłaty pożyczki w terminie. W życiu zdarzają się różne sytuacje i dlatego należy z góry wiedzieć, na jakie koszty i działania pożyczkodawcy się narażamy przy problemach z regulowaniem zobowiązania. Powinna się pojawić informacja o wysokości karnych odsetek, a także o opłatach zawiązanych z działaniami windykacyjnymi.

Na rynku dostępnych jest wiele ofert pożyczek pozabankowych. Warto poświęcić trochę czasu na dokładne zapoznanie się z ich warunkami. Kopalnią wiedzy są w tym przypadku umowy. Należy dokładnie zapoznać się z ich zapisami. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk czytania umowy bez względu na to, czy pożyczamy pieniądze, czy korzystamy z usług telekomunikacyjnych itp. Podpisanie umowy oznacza przecież, że bierzemy na siebie konkretne zobowiązanie.

Artykuł powstał przy współpracy firmy udzielającej pożyczek online VIVUS

chevron-down
Copy link