Ostatni moment na leasing samochodów na starych zasadach

30 listopada 2018
hello world!

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczyć w całości leasing w kosztach podatkowych muszą podpisać umowę do 31 grudnia 2018 roku. Bowiem od stycznia 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja ustaw o PIT oraz CIT, które zaostrzą zasady rozliczenia leasingu. Zmiany dotyczą samochodów osobowych wartych powyżej 150 tys. zł.

Ostatni moment na rozliczenie wszystkich kosztów leasingu w kosztach podatkowych

Koniec roku jest gorącym okresem dla salonów samochodowych. Często pojawiają się kuszące promocje na auta z kończącego się rocznika. Oprócz tego firmy pod koniec roku chcąc korzystniej rozliczyć się z fiskusem dokonują zakupów, m.in. samochodów. Chęć do zakupów podnosi fakt, że od nowego roku zmienią się zasady rozliczania samochodów kupowanych przez firmy. Do tej pory leasing, dzierżawa i najem samochodów osobowych były nielimitowane. Po nowym roku wartość rat leasingowych lub za wynajem będzie kosztem podatkowym do kwoty nieprzekraczającej 150 tys. zł. Z tego wynika, że leasing aut powyżej tej kwoty będzie mniej opłacalny niż do tej pory.

Auta o wartości poniżej 150 tys. zł. stale na starych zasadach

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z tańszych samochodów nie stracą prawa do rozliczenia leasingu w całości. Według danych Związku Polskiego Leasingu średnia wartość wyleasingowanego samochodu osobowego w ubiegłym roku wyniosła 94 tys. zł. Często pojawiającym się pytaniem jest czy wprowadzone zmiany dotną również tych, którzy zawarli umowy w 2018 roku lub wcześniej. O to samo resort finansów spytała "Rzeczpospolita". "Do rozliczania całych rat leasingowych w kosztach wystarczy samo podpisanie umowy. Samochód można odebrać w przyszłym roku. Z jednym zastrzeżeniem - przedmiot umowy musi być skonkretyzowany." - informuje "Rzeczpospolita" powołując się na odpowiedź MF. Oznacza to, że umowa leasingu podpisana w 2018 roku da możliwość zaliczenia rat do kosztów podatkowych bez limitu.

Sprzedaż samochodów rośnie

Z danych Polskiego Związku Leasingu wynika, że wartość aktywów sfinansowanych przez firmy leasingowe na rynku samochodów osobowych wzrosła o ponad 20 proc. Prezes Związku Dealerów Samochodów Marek Konieczny uważa, że klienci planujący leasing w przyszłym roku, przyspieszą transakcje. Uważa on również, że po wzroście sprzedaży samochodów osobowych pod koniec tego roku, na początku przyszłego będzie zastój. Zastój czeka głównie segment drogich samochodów. "Spodziewamy się spadku sprzedaży aut marki premium o 30 proc. w pierwszym kwartale przyszłego roku i o 15 proc. w całym roku." - informuje Marek Konieczny.

chevron-down
Copy link