Ustawa trafi teraz do Senatu. Planowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.
Podczas piątkowego posiedzenia Sejm przyjął pakiet zmian. W jego skład wchodzi między innymi nowelizacja kodeksu pracy. Zgodnie z nowymi przepisami spora grupa pracowników zostanie zwolniona z obowiązku przeprowadzania okresowych badań BHP. Zwiększy się też grono przedsiębiorstw, w których to pracodawca będzie wykonywał obowiązki służby BHP.
W uzasadnieniu do projektu możemy przeczytać, że kodeks pracy zbyt rygorystycznie wdrożył regulacje dyrektywy w zakresie szkoleń. Obecnie wszystkich pracowników obejmuje obowiązek okresowych szkoleń z zakresu BHP. Dyrektywa mówi natomiast, że powinno się to odbywać wtedy, kiedy jest konieczne i niezbędne. Ponadto, szkolenie powinno być powtarzane. Należy jednak wziąć pod uwagę charakter zagrożeń oraz efektywność szkolenia.
Nowelizacja kodeksu pracy wprowadzi grupy pracowników zwolnionych z obowiązku okresowych szkoleń BHP. Zaliczą się do nich pracownicy, którzy nie muszą przechodzić szkoleń w związku z ewentualnymi zagrożeniami oraz efektywnością szkolenia.
Kategorie ryzyk określono w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.11.2002 roku w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i skutków. Ten akt prawny zawiera 30 kategorii ryzyk. Nowelizacja dotknie więc zaledwie 10% z nich i to jedynie pracowników z działów administracyjno-biurowych.
Czy całkowita rezygnacja ze szkoleń BHP jest dobrym pomysłem? Prawdopodobnie okaże się to dopiero po wejściu w życie przepisów. Wydaje się jednak, że każdy z pracowników powinien przynajmniej raz w swojej karierze przejść odpowiednie przeszkolenie.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Planowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.