Umowa kredytu unormowana jest w przepisach Prawa bankowego. Art. 69 pkt.1. mówi, że: Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.”
Umowa kredytowa musi być zawarta na piśmie oraz podpisana przez wszystkie strony. Umowa kredytowa jest na tyle specyficznym dokumentem, że przepisy prawa bankowego, a konkretniej - Art. 69 pkt.2 jasno definiują, co taka umowa musi zawierać.
Umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie. To, co musi ona określać w szczególności, zostało wskazane w Art. 69 pkt.2. Prawo bankowe. Dokument ten musi zatem zawierać:
1) strony umowy;
2) kwotę i walutę kredytu;
3) cel, na który kredyt został udzielony;
4) zasady i termin spłaty kredytu;
4a) w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, szczegółowe zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz zasad przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu;
5) wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany;
6) sposób zabezpieczenia spłaty kredytu;
7) zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu;
8) terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych;
9) wysokość prowizji, jeżeli umowa ją przewiduje;
10) warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.”
Cechy charakterystyczne dla umowy kredytu to:
Dla wielu Polaków umowa kredytowa stanowi jeden z najważniejszych dokumentów podpisywanych w życiu. Redakcja kruczek.pl zaleca, aby przed podpisaniem umowy kredytu skontaktować się z prawnikiem, w celu jej szczegółowego przeanalizowania.