Śmierć firmy wraz z właścicielem? Ministerstwo Rozwoju ze wsparciem dla pracowników

29 sierpnia 2018
hello world!

Statystycznie co miesiąc 100 firm przestaje istnieć. Wśród powodów zanikania przedsiębiorstw jest nie tylko konkurencja i brak popytu na konkretny produkt. Zdarza się, że właściciel umiera, a jego działalność razem z nim. Dzieje się tak, ponieważ ok. 80% przedsiębiorstw należy do sektora mikro, a w takim przypadku szefem jest jeden człowiek, który sam decyduje i odpowiada za swój biznes. Ministerstwo Rozwoju wychodząc naprzeciw problemom osób tracących zatrudnienie przez takie przypadki przedstawiło projekt nowej ustawy.

Śmierć właściciela i utrata pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczył, że w ostatnich latach z powodu śmierci właściciela firmy pracę straciło ok. 7,4 tys. pracowników. Dzieje się tak, ponieważ w obecnym stanie prawnym wznowienie działalności przez następcę przedsiębiorcy jest możliwe dopiero po uregulowaniu spraw spadkowych. Dodatkowo należy rozliczyć się z fiskusem na dzień śmierci właściciela. Po tych czynnościach możliwe jest dokonanie rejestracji działalności i zatrudnienie pracowników.

24 sierpnia 2018 roku została opublikowana nowa ustawa, która ma na celu rozwiązanie problemu sukcesji i zachowania ciągłości prowadzenia przedsiębiorstwa.

"100 zmian dla firm"

Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej jest częścią pakietu "100 zmian dla firm". Zasięg aktu prawnego ma objąć min. 2 mln polskich przedsiębiorców, którzy w większości prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Sam pakiet ma zawierać w sobie 20 odrębnych ustaw.

Zmianą najbardziej istotną z perspektywy sukcesji firmy jest ustanowienie specjalnego zarządcy. Właściciel firmy za swojego życia wskazuje osobę, która będzie miała możliwość prowadzić przedsiębiorstwo po śmierci zainteresowanego. Zarządca sukcesyjny zastąpi przedsiębiorcę do czasu zakończenia wymaganych formalności spadkowych. W przypadku, kiedy takowy zarządca nie zostanie powołany, następcy prawni przedsiębiorcy będą mieli 2 miesiące na dokonanie tej samej czynności.

Dzięki takiemu stanowi rzeczy firma nie traci płynności działania, pracownicy pozostają na stanowiskach, a umowy z kontrahentami są kontynuowane. Istotne jest również pozostawienie w mocy wszelkich decyzji administracyjnych niezbędnych przy prowadzeniu działalności.

Kim jest zarządca sukcesyjny?

Zgodnie z nowym aktem prawnym może nim zostać jeden ze spadkobierców. Powołana może zostać również osoba całkowicie niezwiązana z obecnym właścicielem. Jego zadaniem będzie samodzielne prowadzenie wszelkich spraw bieżących, czyli czynności należące do zwykłego zarządu. Taka osoba nie będzie miała możliwości przejęcia lub sprzedaży firmy.

[jetpack-related-posts]
chevron-down
Copy link