500+ dla niepełnosprawnych

22 maja 2019
hello world!

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dorosłe osoby niepełnosprawne otrzymają comiesięczny dodatek w wysokości 500 złotych. Dodatek ten mogą otrzymać jedynie osoby niezdolne całkowicie do samodzielnego życia i funkcjonowania.

W niedzielę w Krakowie Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, powiedział: – Jest w Polsce ta trudna, tragiczna sprawa niepełnosprawnych. Mamy nowe propozycje, mamy kolejny plus do naszej piątki.

Rąbka tajemnicy o dofinansowaniu dla niepełnosprawnych uchylił premier Mateusz Morawiecki. –  Chcemy w najbliższych kilku miesiącach przekazać osobom niepełnosprawnym powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolnym do samodzielności, comiesięczny, stały dodatek w wysokości prawdopodobnie 500 zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. – Idziemy o krok dalej, żeby ulżyć osobom, najbardziej poszkodowanym przez los. Osobom, którym państwo musi pomagać. Zrobimy to, to jest nasze zobowiązanie – dodał premier.

Mateusz Morawiecki: są pieniądze na 500+ dla niepełnosprawnych

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że już spływają pierwsze pieniądze do Funduszu Solidarnościowego. Rząd zamierza je, zgodnie z obietnicą sprzed roku, przeznaczyć właśnie na 500+ dla niepełnosprawnych. Dodatek miałby przysługiwać pełnoletnim niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności.

500+ dla niepełnosprawnych ma być również finansowane ze środków pochodzących z tzw. podatku handlowego. Na chwilę obecną podatek ten jeszcze w Polsce nie obowiązuje. Miał wejść w życie we wrześniu 2016 roku, jednakże Komisja Europejska wszczęła w związku z jego wprowadzeniem postępowanie. Zdaniem Komisji Europejskiej podatek ten narusza prawo unijne. Może on bowiem faworyzować mniejsze sklepy, co można uznać za pomoc publiczną. Polski rząd nie zgadza się ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, jednakże zadecydował o zawieszeniu podatku handlowego. W zeszłym tygodniu miała miejsce sprawa w Sądzie Unii Europejskiej. Polska wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej. Sąd uznał, że Komisja Europejska niesłusznie uznała podatek handlowy za niedozwoloną pomoc publiczną. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, od decyzji Sądu przysługuje bowiem odwołanie. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadza dwie stawki podatkowe: 0,8% od przychodu mieszczącego się między 17 mln a 170 mln złotych miesięcznie oraz 1,4% od przychodu powyżej 170 mln złotych miesięcznie.

chevron-down
Copy link