Apple i Samsung ukarani za spowalnianie urządzeń

7 listopada 2018
hello world!

Wielkie korporacje zajmujące się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów, które nie potrzebują przedstawiania w obecnych realiach rynkowych – Apple i Samsung – ukarano za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych.

I to jeszcze nie koniec, bowiem trwają dalsze postępowania przeciwko gigantom. Korporacje ukarano za spowalnianie starszych modeli smartfonów w celu zachęcenia konsumentów do kupna nowych urządzeń.

Odpowiednik polskiego Prezesa UOKiK we Włoszech nałożył na Apple karę finansową w wysokości 10 mln euro. Samsung zaś dostał karę niższą. Jej wysokość wyniosła 5 mln euro. Czyn popełniony przez gigantyczne korporacje jest identyczny i polega na celowym spowalnianiu i pogorszeniu produktywności urządzeń produkowanych przez ukaranych przedsiębiorców.

Prawdopodobnie to pierwsza tego rodzaju decyzja w światowej praktyce prawa ochrony konkurencji i konsumentów, która dotyczy celowego spowalniania oprogramowania urządzeń po jego aktualizacji oraz obniżeniu ich wydajności, w celu zmuszenia konsumentów do kupna nowych modeli urządzeń.

W 2017 roku Apple potwierdził fakt celowego spowalniania smartfonów. Wtedy wskazywali, iż dodanie takiej funkcji do iPhone 6, 6S oraz SE wiąże się z przedłużeniem terminu wydajności akumulatorów urządzeń. Zdaniem Apple, funkcję wprowadzono dla dobra konsumentów, a nie przeciwko nim. Planowano również jej wprowadzenie w modelu iPhone 7.

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Włoski urząd uznał praktyki amerykańskiej i południowokoreańskiej korporacji za nieuczciwe. Czyn Apple polegał na tym, iż właścicieli smartfonów iPhone 6 informowano o możliwości zainstalowania nowej wersji oprogramowania IOS. Miało to polepszyć funkcjonowanie urządzenia. W praktyce zaś telefon zostawał spowolniony. Natomiast Samsung przekonywał właścicieli Galaxy Note 4 do zainstalowania nowej wersji Android. Skutki tego były identyczne jak w przypadku iPhone 6.

Biuro prasowe Samsung całkowicie odrzuca możliwość stosowania takich praktyk przez siebie. Wskazuje w komunikacie, że: satysfakcja klienta jest dla nas najważniejsza i zawsze się staramy zapewnić najlepsze wrażenia od użytkowania naszych urządzeń. Samsung nie udostępniał żadnej aktualizacji systemu, która obniżałaby wydajność Galaxy Note 4. Jesteśmy zawiedzeni decyzją Włoskiego Urzędu do spraw Konkurencji i podejmiemy niezbędne kroki, by się od niej odwołać.

Postępowania w tej sprawie trwają również w Stanach Zjednoczonych, gdzie przeciwko Apple wniesiono pozew, oraz we Francji.

chevron-down
Copy link