Będzie pomoc publiczna dla firm w trudnej sytuacji

29 października 2018
hello world!

Ministerstwo przedsiębiorczości i technologii pracuje nad projektem mającym na celu pomoc przedsiębiorcom w trudnej sytuacji. Pomoc będzie polegała przede wszystkim na wsparciu finansowym. Projekt ma trafić do konsultacji jeszcze w tym roku. Natomiast obowiązywać ma zacząć do końca 2019 roku.

Polityka nowej szansy

- Nazywamy to Polityką Nowej Szansy. Projekt przepisów w tej sprawie uzgadniany obecnie w MPiT, jeszcze w tym roku zostanie przedstawiony do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. - poinformował wiceminister resortu Marcin Ociepa.

Projekt ustawy o pomocy publicznej na ratowanie lub restrukturyzację przedsiębiorstw, nad którym pracuje MPiT przewiduje pomoc w postaci finansowej. Głównie w formie pożyczek albo zwiększenia kapitału zakładowego w zamian za udziały lub akcje. Pomoc miałby przyznawać minister właściwy ds. gospodarki.

Ile wyniesie wartość pomocy publicznej?

Roczna wartość pomocy publicznej, jaka trafi do firm z budżetu państwa to maksymalnie 153 mln zł. 100 mln zł z tej kwoty będzie przeznaczone na wsparcie finansowe. Natomiast 53 mln zł na restrukturyzacje należności publicznoprawnych, np. odroczenie terminów płatności podatków.

- Projekt nowych przepisów wymaga uzgodnień z Komisją Europejską. Chodzi o to, żeby nasze państwo nie było posądzone o udzielanie niedozwolonej pomocy publicznej. - powiedział wiceminister Ociepa. Dodał, że liczy, że projekt wejdzie w życie do końca 2019 roku.

Rządowy program Polityka Nowej Szansy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii realizuje program rządowy - Polityka Nowej Szansy. Program zakończy się w 2020 roku. Jednym z jego najważniejszych elementów jest Early Warning Europe (EWE). Jest to projekt ustawy o pomocy publicznej na ratowanie lub restrukturyzację przedsiębiorstw oraz projekt systemu wsparcia ponownego podejmowania działalności gospodarczej. Ministerstwo przedsiębiorczości w porozumieniu z PARP oraz Fundacją Firmy Rodzinne w ramach polskiej edycji programu EWE prowadzi, jak informuje - działania o charakterze szkoleniowo-doradczym dla przedsiębiorców, którzy już borykają się z kryzysem lub stoją o krok od niego, zgodnie z założeniem, że prewencja jest tańsza i może być bardziej skuteczna niż leczenie.

Resort Przedsiębiorczości i Technologii planuje pomoc również osobom ponownie podejmującym działalności gospodarczą (tzw. restart). MPiT wyjaśnia - Planuje się wykorzystanie schematu działania podobnego do wykorzystanego w programie EWE, jak również pobudzenie regionów do podejmowania działań w tym obszarze kierunkowym.

chevron-down
Copy link