Budowa domku nad wodą

Trudno nie zgodzić się z tym, że działka z dostępem do linii brzegowej jest atrakcyjnym miejscem. Często można trafić na korzystne, na pierwszy rzut oka, oferty sprzedaży świetnie położonych gruntów. Należy być jednak czujnym, bowiem niska cena wcale nie musi oznaczać prawdziwej okazji.

Wiele osób inwestuje w takie nieruchomości z myślą o budowie swoich wymarzonych domów letniskowych nad wodą, po czym następuje szok i rozczarowanie, kiedy pojawia się informacja, że jest to niemożliwe. Takich sytuacji można uniknąć. Wystarczy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Domek można wybudować wyłącznie na terenie rekreacyjnym, dla którego wydane jest pozwolenie na zabudowę. Nie można więc sugerować się wyłącznie tym, że w podobnym widzieliśmy już wcześniej domki letniskowe.

Formalne powinności

Może się oczywiście zdarzyć, że dla obszaru, którym jesteśmy zainteresowani nie uchwalono planu miejscowego. W takiej sytuacji powinniśmy wystąpić z wnioskiem o decyzję dotyczącą warunków zabudowy.

Kolejnym istotnym dokumentem, który mówi o warunkach budowy jest rozporządzenie wojewody, dotyczące utworzenia obszarów chronionego krajobrazu lub parków krajobrazowych. W takim rozporządzeniu muszą być zawarte zasady dotyczące ochrony określonych terenów. Zgodnie z prawem na tych obszarach nowe obiekty nie mogą powstać w odległości mniejszej niż 100 metrów od wody, a w przypadku krawędzi brzegów klifowych oraz w pasie technicznym brzegu morskiego – 200 metrów.

Kiedy zabudowa jest zakazana?

Należy pamiętać, że zabudowa jest zakazana na terenach określonych przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej jako obszary szczególnego zagrożenia powodzią. Na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej dostępne są mapy z zaznaczonymi obszarami zagrożenia powodziowego. Jeżeli planowana inwestycja nie będzie stanowiła utrudnienia dla ochrony przed powodzią, ani nie przyczyni się do zwiększenia ryzyka powodziowego, to na wniosek skierowany do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej można próbować uzyskać zwolnienie od zakazu budowy na danym terenie. Do wniosku trzeba załączyć wymagane dokumenty.

Co w przypadku, kiedy domek został postawiony nad wodą bez koniecznego pozwolenia?

Inwestorowi pozostaje skorzystać z instytucji tzw. legalizacji samowoli. Jednak nie zawsze będzie to możliwe. Domek wybudowany na terenie obszaru chronionego należy rozebrać.