Chcesz kupić używany samochód? Sprawdź jego historię!

18 grudnia 2017
hello world!

Niemiec płakał jak sprzedawał? Mało było jeżdżone, tyle co w niedzielę do kościoła? Bezwypadkowy? Nie musisz już wierzyć sprzedawcy na słowo.

W związku z uruchomieniem systemu CEPiK 2.0 ruszyło kolejne udogodnienie dla kierowców. Na portalu historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić przeszłość używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy i zarejestrowanych w kraju.

Jakie pojazdy znajdują się w bazie?

Obecnie w systemie CEPiK można sprawdzić tylko takie pojazdy, które już są zarejestrowane w Polsce. Na dzień dzisiejszy w bazie znajdują się pojazdy z 21 krajów, między innymi z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, ale również z USA i Kanady. W przyszłości ewidencja ma zostać powiększona o kolejne państwa.

Od stycznia 2018 roku system zostanie rozszerzony o pojazdy niezarejestrowane do tej pory w kraju, ale już np. dostępne na portalach z ogłoszeniami. Informacje o takich pojazdach będą dostępne tylko dla osób posiadających konto w systemie. Do zalogowania się w celu ich uzyskania niezbędne będzie posiadanie profilu zaufanego (eGo). Pozostałe informacje – tak jak do tej pory – dostępne będą za darmo i bez konieczności logowania.

Jakie informacje zawiera raport?

Po wejściu na stronę historiapojazdu.gov.pl i wpisaniu niezbędnych danych (numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN, data pierwszej rejestracji) otrzymamy pełny raport dotyczący interesującego nas auta. Zobaczymy wszystkie jego dane techniczne: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, masa, liczba osi, rozstaw kół. Ponadto otrzymamy informacje dotyczące dokumentacji: kiedy został wydany aktualny dowód rejestracyjny, kiedy wydano kartę pojazdu oraz czy samochód posiada świadectwo homologacji. Dowiemy się też - czy samochód nie został zgłoszony jako kradziony,  czy nie jest powypadkowy, złomowany lub uszkodzony, czy nie miał kręconego licznika, czy nie widnieje w rejestrach jako niedopuszczony do ruchu albo czy nie był wcześniej taksówką. Każda nieprawidłowość ukazana zostanie jako czerwony alert. W przypadku braku takiego pojazdu w systemie również dostaniemy na ten temat informację zwrotną.

Oprócz suchych danych dostępny jest również raport w wersji „osi czasu”. Widać na nim chronologicznie wszelkie czynności dokonane w związku z interesującym nas pojazdem. Znajdziemy tutaj takie informacje: data produkcji, data pierwszej rejestracji, daty przeglądów technicznych, dane dotyczące pierwszego właściciela w kraju (łącznie z tym, czy była to firma, czy osoba fizyczna), kolejne zmiany właścicieli oraz ewentualne informacje dodatkowe: np. czy pojazd posiadał współwłaściciela, kiedy został uszkodzony czy też zgłoszony jako kradziony.

Możemy uniknąć problemów

Ewidencja pomoże potencjalnemu nabywcy pojazdu uniknąć samochodu z „nieczystą kartoteką”. Nie musimy wierzyć na słowo sprzedającemu, że z autem nie ma żadnych problemów. Wszystko możemy sprawdzić samodzielnie i upewnić się, że decyzja o nabyciu konkretnego egzemplarza jest dobra.

chevron-down
Copy link