Blokada podejrzanych kont bankowych - STIR wchodzi w życie

2 maja 2018
hello world!

Blokada kont bankowych należących do firm. Wystarczy podejrzenie o oszustwo podatkowe. Treść ustawy o Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej (STIR) przyznaje szefowi Krajowej Administracji Skarbowej nowe uprawnienia. 30 kwietnia 2018 roku KAS rozpoczęła działanie na podstawie ww. aktu prawnego.

Czym jest STIR?

System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR) pozwala na wymianę informacji pomiędzy kontami bankowymi, a Krajową Administracją Skarbową (KAS). Ma to zapobiegać wyłudzeniom skarbowym. Głównym celem jest zwalczanie wyłudzeń VAT poprzez "łatanie" luk w ww. podatku, a także walka z "karuzelami VAT-owskimi". Oszustwa karuzelowe należą do najpoważniejszych przestępstw skarbowych w Unii Europejskiej. Ich "działalność" powoduje największe uszczuplenia w budżecie Państwa.

Akt prawny zezwala na wymianę informacji pomiędzy systemem bankowym, a administracją skarbową. Dzięki temu możliwe jest dokonanie analizy finansowej, która pozwala na identyfikację przepływów symptomatycznych związanych z ww. wyłudzeniami skarbowymi. Taki stan rzeczy powoduje szybszą reakcje, co może być bardziej skuteczne w zapobieganiu przestępstw.

Ustawa o STIR przewidziała również analizowanie danych, które są publicznie dostępne i zostały przekazane z Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników.

Walka ze "słupami"

Krajowa Administracja Skarbowa ma możliwość uzyskania wszelkich danych potrzebnych do przeprowadzenia szybkiej reakcji związanej z STIR. Zgodnie z ustawą systemowi bankowemu zostanie umożliwione prowadzenie analizy pozwalające identyfikować również rachunki zakładane przez "słupa".

Wspomniany "słup" to osoba, która jest wykorzystywana przez sprawców przestępstwa finansowego. Są to osoby "oficjalne" w zakładanej działalności, które biorą na siebie odpowiedzialność. Zazwyczaj taki "prezes firmy" nic nie wie i nie ma za wiele, co powoduje że za dużo z perspektywy prawa zrobić mu nie można.

Co może szef KAS?

Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie prowadził analizę ryzyka wykorzystywania działalności banków, a także spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) pod kątem popełnienia przestępstwa skarbowego. Przykładem jest np. wyszukiwanie nielegalnie wystawionych tzw. "pustych faktur". Są to faktury VAT, które nie odzwierciedlają stanu faktycznego. "Najpopularniejszą" możliwością wykorzystania ww. instytucji jest wykazanie na fakturze usługi, której tak naprawdę nie było.

 

chevron-down
Copy link