Dopalacze jak narkotyki? PE przyjmuje nowe przepisy

We wtorek Parlament Europejski przyjął dyrektywę ustalajacą sankcje karne za dystrybucje i produkcje dopalaczy, zrównując je z karami dotyczącymi narkotyków. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają 12 miesięcy na dostosowanie swoich przepisów do nowego prawa unijnego. Oznacza to, że wkrótce większość z tych substancji psychoaktywnych zostanie zdelegalizowana i zniknie z wolnego obrotu.

Dopalacze po raz pierwszy pojawiły się w połowie lat 80 XX wieku w USA, Australii, Kanadzie i krajach Europy Zachodniej. Stanowiły one wówczas alternatywę dla nielegalnych narkotyków. Ich skład chemiczny ulega ciągłym zmianom. Dzieje się tak z powodu delegalizacji kolejnych substancji lub roślin (jak np. szałwia).

Dopalacze w Polsce

W Polsce większą popularność zdobyły w okolicy 2006-2007 roku. Wtedy to możliwy był także ich zakup przez Internet. Pojawiły się również sklepy stacjonarne np. w Łodzi. W 2009 Sejm przyjął pierwszą ustawę delegalizującą kilkanaście spośród nich, a punkty sprzedaży przeszły gruntowne kontrole skarbowe. Pomimo likwidacji kilku sklepów i delegalizacji niektórych substancji produceni zaczęli handlować zamiennikami. Powoduje to występowanie na ‚rynku’ mnogości związków, które mają działanie odurzające. W praktyce trudno jest przeciwdzieć, co będzie następnym dopalaczem.

Nowe przepisy i ich konsekwencje

Nowe regulacje mają zacieśnić współpracę państw w przeciwdziałaniu temu zjawisku, wzmocniona ma być wymiana informacji poprzez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). W myśl nowych przepisów produkcja, dystrybucja i sprzedaż tych środków może grozić karą nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności, tak jak jest to w przypadku narkotyków.