Formy prawne działalności gospodarczych - jednoosobowa działalność gospodarcza

15 maja 2018
hello world!

Własna działalność jest często szansą na wysokie zarobki. Prowadzenie biznesu oprócz zarobków wiąże się również z wydatkami i ryzykiem. Mimo że istnieje ryzyko w prowadzeniu własnej firmy, ludzie coraz częściej decydują się na jej otwarcie. Powodów jest wiele, lecz głównie wymienia się tu chęć wyższych zarobków lub bycie własnym szefem. Najpopularniejszą formą prawną działalności gospodarczej w Polsce jest Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). W poniższym artykule dowiesz się jakie są zalety oraz wady prowadzenia JDG, jak ją otworzyć oraz jakie są jej formy opodatkowania.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą oraz najtańszą formą prowadzenia firmy. Jak jej nazwa wskazuje, jest ona prowadzona przez osobę fizyczną. Rejestracja takiej działalności jest całkowicie darmowa. Jednoosobowa działalność rejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby zarejestrować JDG wystarczy jedna wizyta w urzędzie gminy/miasta lub można to również zrobić drogą elektroniczną. Nie ma żadnych wymagań ani progów kapitałowych aby móc ją zarejestrować.

Jednoosobowa działalność gospodarcza - zalety i wady

Jednoosobowa działalność gospodarcza posiada sporo zalet. Wymienić można przede wszystkim samodzielność w zarządzaniu firmą i pieniędzmi oraz niskie koszty otwarcia działalności. Przedsiębiorca sam decyduje o krokach jakie podejmie, żeby jak najszybciej rozwijać swój biznes. Jednoosobowa działalność wiąże się też z pewnego rodzaju ryzykiem. Najczęściej powtarzanym jest odpowiedzialność za zobowiązania firmy całym majątkiem przedsiębiorcy. Przy wspólnocie majątkowej za zaległości firmy odpowiada również współmałżonek. Ponadto przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania składek ZUS niezależnie od osiąganych dochodów.

Zalety JDG:

 • Darmowa rejestracja firmy,
 • Brak minimalnego kapitału, który trzeba posiadać aby założyć firmę,
 • Szybkie i proste założenie i likwidacja firmy,
 • Uproszczona księgowość (KPiR),
 • Możliwość wyboru formy opodatkowania,
 • Darmowa zgłaszanie zmian do CEIDG,
 • Samodzielność w prowadzeniu firmy.

Wady JDG:

 • Odpowiedzialność za zobowiązania firmy całym majątkiem przedsiębiorcy (również prywatnym),
 • Niezależnie od osiąganych dochodów konieczność opłacania składek ZUS (od 30 kwietnia przedsiębiorcy mogą skorzystać z Ulgi na start!),
 • Ograniczone zasoby pieniężne,
 • Możliwa, aczkolwiek długa i kosztowna przemiana JDG w Spółkę,
 • Brak możliwości sprzedaży firmy (możliwa jedynie likwidacja).

Jednoosobowa działalność gospodarcza- wybór formy opodatkowania

Jednoosobowa działalność gospodarcza już na etapie rejestracji w CEIDG wymaga wyboru sposobu opodatkowania. Przedsiębiorca ma do wyboru następujące formy opodatkowania:

 1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych (PIT)

Ten sposób opodatkowania polega na opłacaniu podatku od uzyskanego dochodu. Dochód jest to przychód pomniejszony o poniesione koszty. Ważne jest, że jeżeli przedsiębiorca nie uzyska przychodów, które pokryją koszty działalności, to nie płaci podatku dochodowego.

Ważne!

W podatku na zasadach ogólnych jego stawka wynosi 18% do kwoty 85528 zł. Jednak dla dochodów powyżej 85528 zł stawka podatkowa wynosi 32%. Dla przedsiębiorców osiągających wyższe dochody, ta forma opodatkowania może okazać się nieopłacalna.

 

 1. Podatek liniowy

Podatek liniowy liczony jest na tych samych podstawach co podatek PIT. Jego stawka wynosi 19% i jest niezmienna niezależnie od osiąganych dochodów. Jednak przy tej formie opodatkowania przedsiębiorca nie może skorzystać z ulg jakie przysługują przy PIT, np. ulgi podatkowej oraz możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem.

 1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (RPE)

Ta forma charakteryzuje się tym, że RPE jest płacony od przychodów a nie od dochodów. Oznacza to, że nie można odliczyć od podatku poniesionych kosztów działalności. Stawki zależą od działalności, jaką wykonuje przedsiębiorca i wynoszą: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%. Z tego sposobu opodatkowania mogą skorzystać osoby, które w bieżącym roku (2018) osiągną przychód nie większy niż 1 078 425 zł. Natomiast prawo do kwartalnego opłacania RPE będą mieli podatnicy, którzy w 2017 roku osiągną przychód, który nie przekroczy 107842,50 zł.

 1. Karta podatkowa

Jest to najprostsza forma opodatkowania. Dotyczy najmniejszych przedsiębiorstw. Przy tym sposobie opodatkowania naczelnik urzędu skarbowego sam ustala wysokość podatku. Bierze on pod uwagę rodzaj oraz miejsce wykonywanej działalności. Nie mają znaczenia tutaj przychody. Wysokość podatku zależy od liczby mieszkańców, gdzie zarejestrowana jest działalność oraz rodzaju usług wykonywanych przez firmę. Przedsiębiorca korzystający z karty podatkowej nie może zatrudniać w swojej firmie pracowników na umowę o prace oraz nie może korzystać z usług innych firm. Dodatkowo podatnik nie może prowadzić innej pozarolniczej działalności oraz wytwarzać wyrobów objętych akcyzą.

Decydując się na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej należy rozważyć wszystkie „za i przeciw”. Zachęcam zapoznać się ze wszystkimi formami działalności gospodarczych, o których przeczytasz w kolejnych artykułach z cyklu. Poznasz jakie są rodzaje firm, jaki jest koszt ich prowadzenia oraz ich zalety oraz wady.

 

chevron-down
Copy link