Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Gdzie można rozpalić ognisko? Czy zawsze jest to legalne?

Spis treści
rozwiń spis treści

Wraz z sezonem letnim wróciły najbardziej prozaiczne, ale niezwykle ważne dla portfela (grzywny przecież nikt nie chce płacić) i spokoju (ognisko ma kojarzyć się z odpoczynkiem, nie wizytą funkcjonariusza) pytania. Kiedy i gdzie można rozpalić ognisko? Czy ognisko trzeba zgłaszać?

Temat legalności rozpalania ognisk cały czas wydaje się być niejasny. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ, żeby ognisko było legalne musimy podporządkować się pewnym zasadom niezależnie od tego czy rozpalamy ognisko na prywatnej posesji, czy też w miejscu publicznym.

Czy można rozpalić ognisko w ogródku lub na działce?

Dobre wieści! Tak! Jest jednak kilka “ale”. W dużym skrócie należy użyć odpowiedniego drewna, nie przeszkadzać sąsiadom i uważać na ilość emisji dymu. Organizacji prywatnego ogniska nie trzeba zgłaszać.

Uwaga na gałęzie

Prawo zabrania palenia liści, gałęzi, trawy i odpadów nawet na własnej posesji. Zgodnie z Ustawą o odpadach z grudnia 2012 roku za takie wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości od 20 – 500 zł. Jeżeli planujesz ognisko zaopatrz się w drewno opałowe. Najlepiej takie, którego wilgotność nie przekroczy 20-30%. Dzięki temu ilość produkowanego przez ognisko dymu będzie minimalna, a co za tym idzie spadną szanse na to, że przypadkiem złamiesz inny istotny przepis.

Nie przeszkadzaj sąsiadom

Sąsiedzi mają prawo wezwać policję jeżeli dym i swąd z ogniska staje się dla nich uciążliwy. W tym przypadku zastosowanie ma art. 144 Kodeksu cywilnego.

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Palenie ogniska, którego dym przedostaje się na sąsiednią posesję jest naruszeniem tego przepisu. Niestety życzliwy telefon do policji może zostać wykonany nie dla tego, że naruszamy jego swobody, ale z prozaicznego powodu, iż ktoś utwierdził się w przekonaniu o nielegalności naszego działania.

Ognisko w ogrodzie lub na działce jest nielegalne w przypadku, gdy:

  • jest rozpalane w odległości mniejszej niż 100m od granicy lasu;
  • znajduje się w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych;
  • jest rozpalane w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej;
  • znajduje się w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych.

Należy pamiętać, że nie wolno:

  • palić liści, gałęzi, odpadów zielonych i śmieci;
  • powodować zbyt dużą emisję dymu i swądu.

Ognisko w mieście czy na plaży?

A co jeżeli chcielibyśmy rozpalić ognisko na terenie miasta? Możemy to zrobić tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Każde rozpalenie ogniska w obszarze, który nie został do tego przeznaczone jest wykroczeniem podlegającym karze. Ta sama zasada dotyczy palenia ogniska w lesie i na plaży.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career