Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Zmiany wiążą się ze zwolnieniem osób niepełnosprawnych z opłaty za praktyczną część egzaminu na prawo jazdy. Zwolnienie to dotyczyć będzie osób, które będą zdawały egzamin w swoim samochodzie.
PORADNIK NAJMU, KONSULTACJE I UMOWY PREMIUM
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ NASZEGO SKLEPU
Nowe przepisy zgodne z wyrokiem TK
W 2016 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy odnoszące się do pojazdów służących osobom niepełnosprawnym podczas egzaminu na prawo jazdy są niezgodne z konstytucją. Orzekł, że wsparcie dla tej kategorii zdających jest "dalece niewystarczające". Zgodnie z przepisami, które TK uznał za niekonstytucyjne, wobec osoby niepełnosprawnej nie stosuje się wymogu zdawania egzaminu autem będącym w dyspozycji wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Trybunał przyznał, że zaskarżone przepisy powodują, iż dla osoby z niepełnosprawnością "powstaje niewątpliwie sytuacja faktyczna zmuszająca ją do dostarczenia lub wskazania pojazdu egzaminacyjnego".
Przeciętny koszt wynajmu pojazdu (dostosowanego do potrzeb osoby z niepełnosprawnością) na egzamin praktyczny waha się od kilkudziesięciu (np. woj. lubelskie czy małopolskie) do ponad 200 zł (woj. warmińsko-mazurskie). W woj. śląskim średni koszt wynajmu odpowiedniego pojazdu wynosi 250 zł.
Liczba egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B dla osób z niepełnosprawnościami w latach 2012-2015 wyniosła do 391 rocznie.
Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia z w wyjątkiem przepisu o wyznaczeniu podmiotu zarządzającego internetową bazą, który wchodzi po 14 dniach od ogłoszenia.
NASZ ARTYKUŁ NIE ROZWIAŁ WSZYSTKICH TWOICH WĄTPLIWOŚCI?
UZYSKAJ PORADĘ PRAWNĄ