Dłuższe okresy przedawnienia dla zabójstw?

19 marca 2018
hello world!

Zdaniem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro okresy przedawnienia za zabójstwa są zbyt krótkie. Resort zapowiada ich wydłużenie. Minister argumentuje - Zabójstwa muszą być ścigane możliwie długo.

Taką deklarację z ust Ministra Sprawiedliwości usłyszeliśmy w środę. Zbigniew Ziobro poinformował o tym przy okazji przedstawienia wiadomości na temat zatrzymania podejrzanych o zabójstwo małżeństwa Piotra i Alicji Jaroszewiczów.

Zabójstwo Jaroszewiczów przyczynkiem do rozważań

Przypomnijmy, że do tej tragedii doszło w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 roku w ich willi w warszawskim Aninie przy ul. Zorzy 19. Mordercy spędzili w domu Jaroszewiczów wiele godzin. Byłego premiera okrutnie torturowali, a ranem 1 września zadzierzgnęli ciupagą pasek na jego szyi. Alicję Solską początkowo związali i położyli w łazience, by nad ranem zabić ją strzałem w tył głowy ze sztucera jej męża. Ciała ofiar odnalazł 1 września około godz. 23:00 ich syn, Jan, który przyszedł do rodziców zaniepokojony tym, że nie odbierają telefonu.

- Planujemy wydłużyć okresy przedawnień; myślę, że mogę tutaj mówić w sposób dość wiążący. Jeżeli chodzi o zabójstwa uważam, że te przedawnienia są zbyt krótkie, biorąc też pod uwagę postęp techniki kryminalistycznej - powiedział minister podczas konferencji prasowej w Krakowie.

- Policjanci i prokuratorzy, pracujący nad sprawą zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów, dokonali przełomu - postawiono zarzuty kryminalne trzem sprawcom; dwóch przyznało się do tej zbrodni - poinformował prokurator generalny. Minister sprawiedliwości podkreślił ponadto, że sprawa zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów "miała swoje różne etapy" i "nie ma zbrodni doskonałej".

Zbigniew Ziobro podkreślił też, że dużym sukcesem policjantów i prokuratorów było nakłonienie "bandytów i recydywistów do opowiedzenia tej historii". Wcześniej się to nie udało, mimo wielokrotnego prowadzenia przesłuchań podejrzanych. - Gdyby to trwało trochę dłużej, to mogłoby się okazać, że fakty wyszły na jaw, a nikt nie mógłby ponieść odpowiedzialności. Nie możemy godzić się na taką sytuację w przypadku zabójstw. Zabójstwa muszą być ścigane możliwie długo i dlatego będę chciał wystąpić z wnioskiem o wydłużenie okresu przedawnień w przypadku zabójstw - oświadczył Zbigniew Ziobro.

chevron-down
Copy link