Polska firma Inno-Gene rejestruje patent. Mamy unikalny test na koronawirusa?

6 maja 2020
hello world!

Spółka Inno-Gene złożyła wniosek patentowy w trybie międzynarodowym. Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej przyjął projekt i rozpoczął procedurę. Czy rodzimy test na obecność COVID-19 okaże się sukcesem? Spółka już w tym momencie jest wysoko notowana na NewConnect. Ponadto, zaraz po tym rewolucyjnym zgłoszeniu, jedna z największych firm na rynku farmaceutycznym zainteresowała się nawiązaniem z nią współpracy. Od tego momentu kurs akcji wzrósł o 40%.

Kim zaś jest ten duży inwestor?

Polska Spółka na razie nie chce tego zdradzić. Na razie wiadomo jednak, że jeden z farmaceutycznych gigantów myśli o inwestycji w spółki należące do grupy Inno-Gene. Jego celem jest uzyskanie dostępu do stworzonych przez Polaków testów genetycznych z myślą o wprowadzeniu ich na rynek amerykański.

Kim jest Inno-Gene?

To grupa spółek działających w obszarach genomiki, diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki. W swojej ofercie posiada najwięcej badań genetycznych na terenie Polski. Do jej zadań należy m. in.

  • dostarczanie komercyjnych rozwiązań,
  • współpraca z klinikami, laboratoriami oraz gabinetami lekarskim z różnych specjalizacji biotechnologicznych.

Co jest przedmiotem zgłoszenia patentowego?

Przedmiotem zgłoszenia patentowego jest wielogenowy test genetyczny, służący do identyfikacji zwiększonego ryzyka zachorowania na SARS-Cov-2. Sama nazwa zgłoszenia jest bardziej skomplikowana - "Oligonukleotydy i ich zastosowanie oraz sposób i zestaw do wielogenowej diagnostyki predyspozycji do infekcji SARS-CoV-2 oraz ciężkiej i łagodnej formy choroby COVID-19".

Jest to pierwszy tego typu test na świecie oraz pierwsze zgłoszenie patentowe w tym zakresie. Przedmiotowy wniosek złożony do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej umożliwi spółce czerpanie korzyści z komercjalizacji. Wiąże się to np. z udzielaniem licencji oraz gwarantuje ochronę prawną na całym świecie

Celem Inno-Gene jest uzyskanie patentu, a następnie udzielenie licencji podmiotom medycznym i farmaceutycznym na innych rynkach zagranicznych.

chevron-down
Copy link