Usunął znajomej konto na Facebooku - grożą mu 3 lata więzienia

5 lutego 2019
/

Karniaki na Facebooku stają się przeżytkiem. Jeden z mieszkańców powiatu żarskiego postanowił pójść o krok dalej. Mianowicie, skasował konto swojej znajomej. Pozbył się również jej skrzynki e-mail. Zdaniem zielonogórskiej prokuratury jest to przestępstwo niszczenia danych informatycznych. Co za to grozi?

Co grozi za takie wybryki?

Mężczyzna zamieszkały w województwie lubuskim dostał się na Facebooka swojej znajomej i w tym samym momencie pozyskał również dane jej skrzynki e-mail. Początkowo postanowił zmienić jej hasła dostępu, następnie jednak zdecydował się usunąć oba konta. Sprawa trafiła do prokuratury. 29-latek mógł odpowiadać z art. 268a, jednakże poszedł na ugodę. Dobrowolnie poddał się karze co sprowadziło wymiar kary jedynie do grzywny o wartości 1500 zł. Należy jednak pamiętać, że jest to propozycja prokuratora. Sąd nie musi się do niej przychylić.

Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych albo w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

(art. 268a - Kodeks Karny)

Z zablokowanym kontem pomoże Ci ministerstwo

W Polsce od początku 2019 roku polski rząd aktywnie uczestniczy w zwiększeniu bezpieczeństwa przy korzystaniu z portalu Facebook. Od stycznia Ministerstwo Cyfryzacji pomaga użytkownikom przy odwołaniu się od decyzji o usunięciu treści lub zablokowaniu konta. Ciekawe jest to, że na całym świecie nie ma innego rządku, który by zaproponował taką możliwość.

Potwierdzeniem powagi sytuacji jest fakt, że sam Facebook podpisał z naszym ministerstwem stosowne porozumienie. Zgodnie z nim, w przypadku bezpodstawnego usunięcia treści, którą opublikował konkretny użytkownik istnieje możliwość odwołania się. To samo dotyczy kont, które zostały zablokowane.

By dokonać zgłoszenia należy mieć ukończone 18 lat, posiadać konto na Facebooku (możemy działać jedynie w imieniu własnym), a zgłaszana treść musi być naszego autorstwa. Pamiętajmy, że najpierw musimy skarżyć bezpośrednio do Facebooka. Musimy także odczekać 72 godziny. Po braku reakcji możemy kierować swoje roszczenie w stronę ministerstwa.

Źródło:

  • onet.pl

Zobacz również:

Facebook zablokował ci konto? Możesz to zgłosić do Ministerstwa Cyfryzacji