Jak można opłacić mandat?

14 sierpnia 2020
hello world!

Każdy, kto kiedykolwiek dostał mandat, wie, jak uciążliwe może być uiszczenie za niego należności. Wiąże się to z wizytą na poczcie albo ze zrobieniem przelewu online. Musimy mieć jednak przy sobie blankiet z numerem mandatu i numerem konta, na który przesyłamy środki. Jak można opłacić mandat?

Mandat karny to forma nałożenia grzywny w wyniku postępowania mandatowego opisanego w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Najbardziej dotkliwą częścią tego postępowania jest konieczność uregulowania grzywny – czyli kary pieniężnej, która nałożona jest na nas przez funkcjonariusza policji. Istnieją trzy rodzaje mandatu. Są to: mandat gotówkowy, kredytowany i zaoczny.

Rodzaje mandatów

Pierwszy z nich to mandat, który płaci się od razu po jego przyjęciu. Stosuje się go wyłącznie w stosunku do osób przebywających czasowo na terytorium RP, niemających stałego miejsca zamieszkania lub pobytu. Mandat zaoczny wystawia się w sytuacji, gdy sprawcy nie zastano na miejscu popełnienia wykroczenia lub gdy zachodzi wątpliwość, kto popełnił wykroczenie. Najczęstszy jest jednak mandat kredytowany. Ważną jego cechą jest to, że nie trzeba go płacić na miejscu zdarzenia. Jak zatem można go opłacić? Kiedy wyobrażamy sobie sytuację płacenia mandatu, najbardziej kojarzy się nam ona z opłaceniem należności za pomocą gotówki. Nadal jest to oczywiście możliwe. W dzisiejszych czasach jednak coraz rzadziej posiadamy przy sobie gotówkę. Nie zawsze mamy też przy sobie portfel lub odpowiednią kwotę. Dlatego oprócz tego do wyboru są jeszcze inne sposoby zapłacenia mandatu.

Przeczytaj również:
Rodzaje mandatów karnych

Jak można opłacić mandat – czy zapłacę mandat kartą?

By rozwiać wszelkie wątpliwości – zapłacenie mandatu kartą jest obecnie możliwe. Na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 r. każdy patrol drogowy musi być przygotowany na taką ewentualność. Ten akt prawny zakłada, że obowiązkowym wyposażeniem każdego radiowozu będzie terminal płatniczy, działający tak samo jak w innych miejscach. Funkcjonariusz będzie musiał także powiadomić o takiej możliwości kierowcę. To oznacza, iż bez problemu zapłacimy grzywnę za pomocą naszej karty debetowej lub kredytowej. Co za tym idzie, będziemy mogli to zrobić również za pomocą smartfona. Prawie zawsze mamy go przy sobie, więc nie musimy się martwić, czy wzięliśmy ze sobą portfel.

Co więcej, jeżeli nie jesteśmy jeszcze posiadaczami wirtualnej karty płatniczej, możemy dokonać tej płatności poprzez aplikację Blik. Należy pamiętać, że mandat zapłacony bezgotówkowo staje się prawomocny dopiero w momencie autoryzacji płatności uzyskanej bezpośrednio po jego nałożeniu. Co ważne, ta transakcja nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą. To nowoczesne rozwiązanie w porównaniu z innymi alternatywami wydaje się więc najwygodniejsze.

Natomiast jeśli nie chcemy bądź nie możemy zapłacić od razu, wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z mandatu kredytowanego.

Jak zapłacić mandat przelewem?

Mandat kredytowy pozwala też na odroczenie płatności. Na jego uregulowanie mamy 7 dni. Jednym ze sposobów na zapłacenie mandatu jest wówczas przelew. Aby móc go wykonać, należy posiadać rachunek bankowy i dostęp do bankowości elektronicznej. Płatności dokonuje się przez internet, postępując tak jak z innymi przelewami. Od razu można jednak wybrać opcję „przelew do ZUS”. W opisie przelewu należy podać serię i numer mandatu, imię i nazwisko oraz adres ukaranego. Szczegóły wykonania takiego przelewu mogą się różnić w zależności od banku. Możliwe są też różne pomyłki i wątpliwości z nim związane. Dlatego warto wiedzieć, że w tym procesie może nam pomóc serwis internetowy zaplacmandat.pl. Według instrukcji zamieszczonej na stronie odbywa się to w trzech prostych krokach. Są to:

  • uzupełnienie swoich danych,
  • podanie informacji dotyczących mandatu (seria, numer i kwota),
  • potwierdzenie chęci dokonania zapłaty jedną z wygodnych form płatności.

Zaletą skorzystania z tego portalu jest to, że mamy pewność, iż środki trafią na odpowiednie konto. Ponadto przy korzystaniu z serwisu wiele pól zostanie wypełnionych automatycznie na podstawie numeru mandatu. Nie trzeba też wychodzić z domu, czekać w kolejkach na poczcie i dostosowywać się do godzin jej otwarcia. Poza tym płatności można dokonać według jasnej instrukcji z dowolnego urządzenia i miejsca. Mandat za pomocą przelewu opłacimy szybko, ale niestety wiąże się to z dodatkową opłatą. Mowa o prowizji dla firmy obsługującej transakcję, która w przypadku przelewu wynosi 5 zł.

Jak można opłacić mandat – płacenie mandatu na poczcie

Osoby, które preferują tradycyjną formę opłacenia mandatu, wciąż mogą udać się do placówki pocztowej. Również dzięki formie grzywny, jaką jest mandat kredytowy, mamy na to tydzień. By dokonać tej płatności, należy najpierw wypełnić specjalny druk. Otrzymamy go na poczcie. Warto zauważyć, że przy jego wypełnianiu stosunkowo łatwo o popełnienie jakiegoś błędu – co będzie skutkowało koniecznością jego powtórnego wypełniania. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku internetowego przelewu, trzeba się liczyć z kosztami prowizji. W przypadku Poczty Polskiej wynosi ona aż dwa razy więcej niż płatność przelewem elektronicznym – jej wysokość to 10 zł.

Jak opłacić mandat – płacenie mandatu w ratach

Mało znanym faktem jest to, że kwotę mandatu można również rozłożyć na raty lub odroczyć, a nawet umorzyć. W tym celu należy jednak złożyć odpowiedni wniosek. Dopuszczalny jest zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. W drugim przypadku tę czynność wykonuje się za pośrednictwem profilu zaufanego (tzw. e-PUAP).

We wniosku, oprócz podstawowych danych, należy wskazać, czy ubiegamy się o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty. Jeżeli ubiegamy się o rozłożenie na raty, musimy wskazać we wniosku propozycję uregulowania należności, czyli liczbę i wysokość rat oraz proponowane terminy zapłaty. Jeśli natomiast naszym celem jest odroczenie płatności, konieczne stanie się zaproponowanie we wniosku terminu spłaty.

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasza prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona, warto ją dobrze uzasadnić. Często chęć rozłożenia mandatu wynika z ciężkiej sytuacji materialnej, w której się znaleźliśmy. W celu jej udowodnienia można podać wysokość naszych dochodów oraz wydatków, w tym np. zaciągniętych kredytów czy też płaconych alimentów. Wszystko powinno być udokumentowane skanami lub kopiami odpowiednich dokumentów. Na przykład student powinien przesłać ksero legitymacji, a bezrobotny zaświadczenie z urzędu pracy.

Przygotowany dokument kierujemy do urzędu wojewódzkiego, ponieważ tylko wojewoda może wydać zezwolenie na rozłożenie mandatu na raty, umorzenie lub jego odroczenie. Niekiedy wzory formularzy można odnaleźć na stronach internetowych urzędów. Najlepiej zrobić to w ciągu przysługującego nam na opłacenie mandatu tygodnia. W przeciwnym razie może się okazać, że dotkną nas konsekwencje nieopłacenia mandatu w terminie. Zazwyczaj oznacza to, że jego egzekwowanie przejdzie na urząd skarbowy i ruszy już procedura ściągnięcia mandatu w inny sposób, np. poprzez zabranie części nadpłaty podatku dochodowego czy zasiłku. Co ważne, prośbę o rozłożenie mandatu na raty należy wnieść w urzędzie wojewódzkim, w którym został on przyznany. Nie zawsze zatem załatwimy tę sprawę w urzędzie, który mieści się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Warto więc odpowiednio wcześniej się przygotować lub, jeśli to możliwe, złożyć wniosek on-line.

chevron-down
Copy link