Czy za mandat można płacić kartą?

22 stycznia 2018
hello world!

Każdy, kto kiedykolwiek dostał mandat wie, jak uciążliwe może być uiszczenie za niego należności. Wiąże się to z wizytą na poczcie albo na zrobieniu przelewu online. Musimy mieć jednak przy sobie blankiet z numerem mandatu i numerem konta, na który przesyłamy środki. Od lutego ma się to zmienić.

Trwa procedura wyposażania radiowozów policyjnych w przenośnie terminale płatnicze POS. Związane jest to z nowelizacją kodeksu postępowania w sprawach i wykroczenia z września 2017 roku. Zgodnie z nowymi przepisami grzywnę nałożoną mandatem karnym będzie można zapłacić również w formie bezgotówkowej. Jest to element Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej. Do obsługi płatności bezgotówkowych, w ramach Programu, wybrano firmę Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService sp. z o.o.

Zamontowanie terminali POS w radiowozach umożliwi opłacenie mandatu zarówno kartą płatniczą, jak też coraz popularniejszym w Polsce Blikiem.

Korzyści płynące z nowoczesnej administracji

Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, na temat wprowadzanych zmian – cytowany w komunikacie KIR – powiedział: „Polacy coraz chętniej płacą za zakupy, wykorzystując cyfrowe instrumenty płatnicze. Jestem pewien, że to samo będzie dotyczyło kierowców, którzy – jeśli przekroczą przepisy – będą zmuszeni zapłacić za mandat. Dobrze działająca infrastruktura płatnicza w Policji wpłynie na komfort kierowców oraz wyznaczy kierunki rozwoju nowoczesnego e-państwa. Polska, na drodze do nowoczesnej administracji zasługuje na to, aby wykonać kolejny krok naprzód i stać się Polską cyfrową w wielu obszarach, także tych, które znajdują się poza administracją, acz znacząco ułatwiają obywatelom życie”.

Na temat tego, jak dużym ułatwieniem dla kierowców będzie możliwość regulowania należności za mandat kartą, wypowiedział się również mł. insp. Mariusz Całka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji: „Często policjanci spotykali się z pytaniem, zwłaszcza od osób, które na co dzień płacą kartą, dlaczego mandatu nie mogą zapłacić od razu, na miejscu. Zdarzały się sytuacje, że policjanci z obcokrajowcami jechali do bankomatu lub na pocztę po gotówkę, aby uiścić grzywnę, co było kłopotliwe i czasochłonne. Płatności bezgotówkowe znacznie usprawnią pracę policjantów i skrócą przebieg kontroli”.

„Wycieczki” z obcokrajowcami wynikały z tego, iż mają oni obowiązek uiszczenia należności za mandat na miejscu, w złotówkach. Wprowadzenie płatności kartą ułatwi więc życie nie tylko Polakom, ale też odwiedzającym nas gościom z zagranicy. Ponadto bez wątpienia przyczyni się do lepszej ściągalności należności.

chevron-down
Copy link