MF pracuje nad zmianami w systemie VAT. System ma być przejrzysty, prosty i przyjazny

22 listopada 2018
hello world!

Ministerstwo Finansów pracuje nad uproszczeniem systemu stawek podatku VAT. Celem resortu jest wprowadzenie systemu podatkowego przejrzystego, prostego i przyjaznego dla podatników. System przejrzysty, prosty i przyjazny to inaczej tzw. filozofia 3xP.

Proste i łatwiejsze w użyciu stawki VAT

Resort finansów podaje trzy założenia projektu zmian w przepisach VAT. Pierwszą z nich jest obniżenie stawki VAT na pieczywo, owoce, produkty dla dzieci, niemowląt i kobiet, a także na e-booki i e-czasopisma. Drugą zmianą ma być prostszy system stawek VAT. System ma przynieść korzyść dla zarówno dla podatników jak i fiskusa. Trzecią zmianą będzie nowa klasyfikacja towarów i usług. Nowa klasyfikacja, jak czytamy na stronie MF - "zwiększy pewność stosowania VAT w obrocie gospodarczym, co ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu."

Minister finansów Teresa Czerwińska informuje. - "Uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT. W ten sposób likwidujemy podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych."

Nowa klasyfikacja towarów i usług

Obniżenie stawek VAT ("równanie w dół") będzie dotyczyło:

  1. podstawowych produktów żywnościowych - owoców tropikalnych i cytrusów, każdego rodzaju pieczywa i ciastek, zup, bulionów, żywności homogenizowanej i dietetycznej, przypraw.
  2. produktów dla dzieci i niemowląt - żywności, smoczków, fotelików samochodowych.
  3. produktów dla kobiet - artykułów higienicznych.
  4. e-booków i e-czasopism - będą opodatkowane jak ich odpowiedniki w formie papierowej.

Będzie zmiana sposobu identyfikowania towarów i usług

Projekt zmian w przepisach VAT obejmuje również zmianę sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT. Zmiana zakłada odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008). PKWiU 2008 mają zastąpić unijna Nomenklatura Scalona (CN) w zakresie towarów i aktualna PKWiU 2015 w zakresie usług.

Jak informuje Ministerstwo Finansów. - "Nowe rozwiązania przewidują obejmowanie jedną stawką podatku obniżonego – w jak największym stopniu – całych działów CN. Oznacza to istotne zmniejszenie liczby pozycji w nowych załącznikach nr 3 i nr 10 do ustawy VAT, które zawierają wykazy towarów i usług opodatkowanych według stawek odpowiednio 8% i 5%. Jednocześnie wprowadzenie prostej matrycy zostanie zrównoważone podwyżkami stawek na wybrane – ale nieliczne – towary i usługi."

WIS, czyli Wiążąca Informacja Stawkowa

Klasyfikacja CN jest nowym rozwiązaniem, dlatego w celu zapewnienia podatnikom ochrony ustawodawca wprowadzi Wiążącą Informację Stawkową (WIS). WIS oprócz ochrony ma również umożliwić podatnikom prawidłowe przyporządkowanie stawki podatku. Zarówno podatnikom jak i organom podatkowym WIS zapewni większą pewność co do prawidłowości zastosowanych stawek VAT. Organ podatkowy nie będzie mógł zakwestionować wysokości stawki podatkowej zastosowanej przez podatnika przy pomocy uzyskanej z WIS.

Od kiedy nowy system VAT?

Nowy system VAT wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Jak informuje MF - Jednak już1 kwietnia 2019 r. będzie można wystąpić o WIS, aby umożliwić wcześniejsze zapoznanie się przez podatników z nowym systemem i zmienionym opodatkowaniem towarów i usług." W odniesieniu do książek, nut, map oraz czasopism zmiany zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2019 roku.

chevron-down
Copy link