Miejsca stojące mogą powrócić na polskie stadiony

Czy na stadionach pojawią się sektory bez krzesełek? Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wymogów technicznych infrastruktury sektorów na stadionie przewiduje taką możliwość.

Pomysł zawarty w projekcie wychodzi na przeciw oczekiwaniom środowiska piłkarskiego. Z projektu możemy dowiedzieć się, jak miałaby wyglądać organizacja „sektorów stojących”.

Restrykcyjne wymogi uzasadnione

Klub piłkarski, który zdecyduje się na wprowadzenie takich miejsc będzie musiał spełnić pewne wymagania. Wśród nich jest np. postanowienie dotyczące ustawienia co najmniej trzech rzędów barierek oddzielających rzędy kibiców. Restrykcyjne wymogi wprowadzono nie bez powodu. W historii piłki nożnej dochodziło do katastrof spowodowanych złą organizacją porządku na trybunach. Jedną z najbardziej znanych jest tragedia na Hillsborough – stadionie Sheffield Wednesday F.C., w której życie straciło 96 osób.

Zadaniem klubu, który ma zamiar przerobić trybunę na stojącą, będzie także usunięcie wszystkich elementów, które mogą stanowić zagrożenie dla kibiców stojących w trakcie meczu oraz oznaczenie miejsc na wzór tych siedzących, tak by każdy mógł odnaleźć swoje.