MSWiA vs Pseudokibice - walka ze stadionowym chuligaństwem

19 lipca 2018
hello world!

Nowe pomysły na zmianę przepisów dotyczących bezpieczeństwa na stadionach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zapowiada rozpoczęcie walki ze stadionowym chuligaństwem.

Mecz Legia vs Lech

22 maja 2018 roku podczas spotkania ostatniej kolejki Ekstraklasy doszło do niecodziennej i niebezpiecznej sytuacji. Mecz Legia Warszawa vs Lech Poznań został przerwany z winy agresywnego zachowania kibiców klubu z Wielkopolski.

Najpierw na murawę została rzucona świeca dymna i kilka rac. W tamtym momencie sędzia przerwał rozgrywkę. Często w takich sytuacjach mecz wstrzymywany jest do czasu, aż na stadionie poprawi się widoczność. W tej sytuacji jednak się na tym nie skończyło.

Pseudo-kibice Lecha Poznań zaczęli napierać na ogrodzenie, które miało zapewnić ochronę przed wtargnięciem na stadion. Po chwili zabezpieczenie uległo brutalnej sile i kilkudziesięciu z nich wtargnęło na stadion. Chuligani zostali powstrzymani przez oddział składający się z ok 200 policjantów.

Wojewoda wielkopolski razem z delegatem PZPN podjęli decyzję o zakończeniu spotkania. Legia Warszawa wygrała walkowerem 3:0. 

Reakcja rządu na incydent w Poznaniu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowało posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. Była to reakcja na wniosek szefa MSWiA, Joachima Brudzińskiego. Całość została zwołana w trybie pilnym. Po tym spotkaniu zapowiedziane zostały plany na uchwalenie nowych ustaw, a także podjęcie działań organizacyjnych pozwalających efektywniej powstrzymywać stadionowych bandytów.

"Musimy jednak działać tak, by prawdziwi kibice nie zostali pokrzywdzeni" - Jarosław Zieliński, wiceminister z resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poinformował on również, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych wszyscy byli zgodni, że nie może być żadnego pobłażania w tej kwestii.

Państwowa Agencja Prasowa poinformowała, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje i rekomendacje zmian przepisów z zakresu bezpieczeństwa stadionowego. MSWiA odpowiadając na pytania PAP podkreśliło, że w tym zakresie działa już specjalnie do tego przygotowany zespół.

W skład ww. ekipy wchodzą przedstawiciele zarówno MSWiA, Ministerstwa Sprawiedliwości, resortu Sportu i Turystyki, jak również Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Nie zabrakło także osób związanych z organizacjami i związkami sportowymi i kibicowskimi.

Ważne: Ekstraklasa rozpoczyna nowy sezon ligowy 20 lipca 2018 roku.

chevron-down
Copy link