Zgodnie z nowymi wytycznymi rządu dotyczącymi zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19, od 28 listopada br. placówki handlowe mają wrócić do swojej działalności, jednak w najwyższym reżimie sanitarnym. Do 27 grudnia br. zamknięte pozostaną jednak siłownie, kina i teatry. Szkoły będą kontynuować naukę zdalną, a wszystkie województwa będą miały ferie w tym samym terminie.
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z soboty, 21 listopada, wskazał, że mimo iż od kilku dni notuje się stabilizację liczby zakażeń, to jednak epidemia wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Premier dodał, że obecna 7-dniowa średnia zakażeń to ok. 22 tys. Sytuacja wciąż jest zatem bardzo poważna. Co więcej, podczas konferencji zauważono, że wiele dotychczasowych analiz i prognoz było błędnych i nie sprawdziło się. Jednak we wszystkich krajach europejskich nastrój jest podobny – to przede wszystkim pokora. Premier przypomniał, że bronią jest dyscyplina i przestrzeganie zasad sanitarnych w oczekiwaniu na szczepionkę. Co więcej, zapowiedziano program „100 dni solidarności”. Jest to plan stopniowego odmrażania kraju, który ma powoli i ostrożnie przywracać kraj do normalnego funkcjonowania.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez premiera podczas konferencji prasowej, od soboty, czyli od 28 listopada, placówki handlowe wrócą do działalności. Istotne jest jednak, że działalność ta zostanie wznowiona w najwyższym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2 powierzchni. Aktualny pozostaje również obowiązek zasłaniania nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce lub użyć rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów. W grudniu zaplanowano także dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.
Szkoły będą kontynuowały pracę zdalną do świąt. Po przerwie świątecznej od razu rozpoczną się ferie. Ferie zwykle były rozłożone na różne terminy. W przyszłym roku będą jednak skumulowane w jednym terminie – między 4 a 17 stycznia. Taki układ przerwy świątecznej i ferii oznacza, że uczniowie będą mieli łącznie prawie miesięczną przerwę zimową, ale nie wyjadą na ferie zimowe. Z kalendarza roku szkolnego 2020/21 wynika, że świąteczna przerwa rozpocznie się 23 grudnia 2020 i skończy – formalnie –31 grudnia 2020 r. Ze względu na fakt, że 1 stycznia wypada w piątek, uczniowie w szkołach mieli pojawić się dopiero w poniedziałek, 4 stycznia 2021 roku. W domach zostaną jednak dłużej. Rząd zdecydował, że właśnie wtedy rozpoczną się wspólne dla wszystkich województw ferie zimowe. Oznacza to, że uczniowie wrócą do nauki dopiero 18 stycznia.
Do 27 grudnia 2020 r. zamknięte pozostaną natomiast siłownie, kluby fitness, kina, teatry, parki rozrywki, dyskoteki. Aktualny pozostaje również zakaz organizacji wesel. Placówki gastronomiczne mogą działać wyłącznie w formie „na wynos” i „w dostawie”. Zgromadzenia mogą liczyć maksymalnie 5 osób, w kościołach i środkach transportu obowiązują dotychczasowe limity. Z kolei hotele mogą przyjmować tylko gości podróżujących służbowo.
Premier namawia do spędzenia świąt w małym gronie. Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego rząd zapowiedział, że pracuje obecnie nad rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwość przemieszczania się. Tym samym apelowano, aby nie planować krajowych ani zagranicznych wyjazdów na ten okres, a także nie planować dużych spotkań rodzinnych.
Minister zdrowia poinformował natomiast, że już od soboty rozpoczęły się konsultacje projektów rozporządzeń, które określą zmiany na najbliższe tygodnie. Podczas konferencji dodano, że zmiany w obostrzeniach będą warunkowe – uzależnione od średniej zachorowań z ostatnich 7 dni. Jeśli zachorowania będą wynosiły poniżej 19 tys., to nastąpi powrót do stref czerwonych, 9400 – powrót do stref żółtych, a 3800 – do stref zielonych. Zaznaczył jednak, że jeśli średnia liczba zachorowań zacznie rosnąć i przekroczy 27 tys., to będzie trzeba liczyć się z najwyższymi obostrzeniami. Wiążą się one z narodową kwarantanną. W związku z tym w ramach prac przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd ma sięgać w zależności od rozwoju sytuacji:
Tabelaryczne zestawienie planu ograniczeń na najbliższe tygodnie, które uzależnione będą od liczby zachorowań, projekty rozporządzeń oraz informacje dotyczące terminów konsultacji dostępne są na stronie internetowej www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-bezpieczenstwa