W czwartek sejm przyjął zapowiadaną od pewnego czasu nowelizację ustawy Kodeks wykroczeń. Za zmianą zagłosowało 395 posłów, przeciwko niej 3 posłów, a 7 wstrzymało się od głosu. Jakie zmiany wnosi nowelizacja?
Pierwszą i najbardziej nagłaśnianą kwestią jest zmiana progu, w jakim kradzież z wykroczenia staje się przestępstwem. Do tej pory granica była ruchoma i wynosiła 1/4 średniego miesięcznego wynagrodzenia. W związku ze stale rosnącą przeciętną pensją zdecydowano się na przyjęcie stałego progu.
Początkowo, Ministerstwo Sprawiedliwości, przygotowując nowelizację, chciało, by było to 400zł, jednakże podczas prac w komisjach i podkomisjach sejmowych zdecydowano się podnieść kwotę do 500zł. Jak podkreśla członek komisji i zarazem jej sprawozdawca Andrzej Matusiewicz (PiS), jest to kwota bardziej adekwatna do przeciętnego wynagrodzenia. Warto zauważyć, że 1/4 średniego miesięcznego wynagrodzenia na dzień dzisiejszy to 525zł. Osiągnięcie takiej wartości szkody oznaczało zmianę klasyfikacji prawnej czynu z wykroczenia na przestępstwo. Łatwo więc dostrzec, że obniżono próg o jedyne 25 zł.
Jak tłumaczył w rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, podniesienie kwoty z 400zł do 500zł było w dużej mierze spowodowane stanowiskiem sądów przy opiniowaniu projektu nowelizacji. Wprowadzenie większej różnicy wprowadziłoby bowiem znaczne utrudnienia i nadmierne komplikacje w pracy sądów.
Istotną informacje stanowi fakt, że niewielka różnica przy wartości szkody jest chwilowa, a jej główny cel na ten moment to umożliwienie płynniejszego przejścia z dotychczasowych przepisów na nowe. Jak podkreśla wiceminister Warchoł, wartość 525 zł rosłaby każdego roku, wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia, a resort zamraża ten próg na prośbę sądów. Jest to istotna zmiana z punktu widzenia prawa i zwykłego obywatela. Za wykroczenie najczęściej grozi bowiem grzywna, a za przestępstwo kradzieży już do 5 lat pozbawienia wolności (art. 278 Kodeksu Karnego).
Poza zmianą progu, po przekroczeniu którego kradzież staje się przestępstwem, w nowelizacji uchwalonej przez sejm znalazły się takie zmiany jak: