Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym podpisana przez Prezydenta Rzeczpospolitej. Zgodnie z informacją w sprawie ustawy z dnia 12 kwietnia 2018 roku ma ona na celu "wprowadzenie zmian o charakterze doprecyzowującym". Ma to zapewnić sprawną realizację każdej z procedur.
Jedną z pierwszych opisanych zmian w akcie prawnym jest zapewnienie autonomii budżetowej dla Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Prezes Sądu Najwyższego, który kieruję IDSN będzie miał możliwość samodzielnego dysponowania budżetem związanym z funkcjonowaniem Izby. Bez zgody ww. Prezesa SN nie będzie można zmniejszyć wydatków na Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.
Ważne: W sytuacji, kiedy przed wejściem w życie ustawy doszłoby do zmniejszenie ww. budżetu, to Prezes SN ma możliwość przywrócić stan poprzedni.
Nowelizacja doprecyzowuje również przedstawienie przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa. Wcześniej I Prezes SN był sygnowany przez ZOSSN. Z pięciu wytypowanych kandydatów Prezydent RP powoływał jednego na 6-letnią kadencję.
Nowelizacja określa, że postępowania dot. wyboru i przedstawienia kandydatów, a także powołanie "wszczęte i niezakończone" zostaje umorzone przed wejściem w życie ww. aktu prawnego. Uzasadnienie w ustawie wskazuje, że ma to zagwarantować obsadzenie stanowisk w trybie nowej ustawy.
Doprecyzowane przedstawienie Prezydentowi RP kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego "będzie realizowane w ten sposób, że uchwałę w sprawie wyboru kandydatów wraz z protokołem głosowania niezwłocznie po wybraniu kandydatów przekazuje Prezydentowi sędzia przewodniczący Zgromadzeniu albo inna osoba wskazana przez Zgromadzenie".
Przed nowelizacją stanowisko I Prezesa SN mogło zostać "opróżnione" jedynie wskutek przejścia zajmującego w stan spoczynku w ciągu 3 miesięcy po wejściu w życie ww. ustawy w sytuacji, kiedy ukończył on 65 lat. Uzasadnienie wskazuje jednak, że do zwolnienia stanowiska przyczynić się może również stan zdrowia lub rezygnacja samego zainteresowanego.
Nowelizacja określiła też wybór ławników przez Senat RP. Zgodnie z aktem prawnym ławnicy Sądu Najwyższego wybierani będą w głosowaniu jawnym. Jest to całkowity zwrot w stosunku do poprzedniej ustawy, która utrzymywała ww. wybór w głosowaniu tajnym. Wybór ma zostać przeprowadzony w ciągu 3 miesięcy.
Do tego czasu przewidziano możliwość orzekania przez ławników z Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Temat dotyczy zarówno spraw dyscyplinarnych, jak i tych związanych ze skargą nadzwyczajną.