Odontologia - uważaj co gryziesz!

16 lipca 2018
/

Zdrowe zęby doceni każdy, kto chodź raz przeszedł męczarnie w gabinecie dentystycznym. Istnieją miejsca, gdzie pracują ludzie, którzy również chcąc nie chcąc stykają się z badaniem uzębienia. W pierwszym przypadku zazwyczaj chodzi o piękny uśmiech. Do tych drugich zaliczyć można odontologów, którzy mierzą się z rozpoznaniem śladów uzębienia pozostawionych na miejscu przestępstwa.

Zęby na miejscu zbrodni

Podczas rozprawy sądowej zdarzyć się może, że zostanie powołany biegły z zakresu odontologii. Wystawia on ekspertyzę śladów uzębienia, które zostały znalezione na miejscu popełnienia przestępstwa.

Czym są takie ślady? Każdy z nas zna lub sam gryzie słomkę przy rozkoszowaniu się posiłkami typu fast food, do których niektórzy bardzo chętnie fundują nam gratisową dolewkę gazowanych napojów. To najprostszy przykład śladu, po którym ktoś może nas zidentyfikować, jeżeli będzie do tego sposobność i okoliczności.

Do tychże zaliczyć możemy również odbicia znajdujące się na innych produktach żywnościowych, na papierze lub - co również się zdarza - na ciele ofiary. Zwyrodnialcy dopuszczający się zabójstw, jak również gwałtów, bardzo chętnie wyładowują swoja agresję gryząc atakowaną osobę. Powody są różne, a mianowicie może to być zarówno odruch bezwarunkowy, jak i pewien rodzaj dewiacji seksualnej.

W ww. sytuacjach przestępca gryząc zostawia ślad łuku zębowego, w sytuacji przegryzienia zostawia ślad zgryzu. Może się zdarzyć również, że kryminalistycy na miejscu zbrodni znajdą całą szczękę lub jej część, a nie tylko ślad jej używania przez napastnika.

Cechy indywidualne ludzkiego uzębienia

Każdy dorosły człowiek, który nie ma zbyt wiele problemów lub o te problemy na blokowiskach nie pyta, posiada maksymalnie 32 zęby. Każdy z nich posiada swoje cechy indywidualne, które charakteryzują tylko ich właściciela. Są to m. in.:

 • kształt i wielkość poszczególnych zębów;
 • ustawienie zębów w linii łukowej;
 • położenie szczęk;
 • nieprawidłowości w budowie;
 • nabyte deformacje i ubytki;
 • działanie dentysty (np. plomba)
 • starcia powierzchni żucia.

Warto również wiedzieć, że zęby chodź niewielkie są bardzo wytrzymałe. Jeżeli chodzi o ciało człowieka są one bezkonkurencyjnie twardsze od kości no i bardzo długo mogą wytrzymać strumień ognia, czego redakcja sprawdzać nie poleca 😉

Ważne: Dzięki indywidualnym cechom naszego uzębienia odontologia przydaje się w identyfikacji ofiar różnego rodzaju katastrof.

Głodny włamywacz, czyli jak powstała odontologia?

Pierwszym dowodem z odcisku zęba był zgryz pewnego zbyt głodnego złodziejaszka z Anglii. W 1906 roku nasz zainteresowany postanowił pozbawić właścicieli pewnego domu części dobytku. W czasie włamania nie mógł się oprzeć smakowicie pachnącemu serowi. Zbytnio się nie zastanawiając koneser nabiału pozostawił ślad swoich złodziejskich zębów na produkcie, którego skosztował. Tak oto ser i ślad zębów przyczyniły się do wymierzenia wyroku skazującego. Ciekawe, czy bohater historii otrzymał w pudle ksywę adekwatną do jego upodobań kulinarnych 😉

Ślady ugryzień na ciele

Trwałość przeciętnego siniaka na ludzkim ciele to 36 godzin. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobą zmarłą, ślady pojawiają się zazwyczaj po upływie 12-24 godzin. W badaniu odontologicznym ważne jest, by ustalić nie tylko rodzaj zgryzu, ale również kto go zostawił. Najczęstszymi gryzącymi ciało ludzkie są:

 • drugi człowiek - ślad w kształcie litery "U" (kły mało wyraźne);
 • pies - wąski łuk o wyraźnie zaznaczonym śladzie po kłach;
 • kot - mały zaokrąglony łuk, który posiada nakłucia po kłach;
 • Gryzoń - małe ślady posiadające wyraźne bruzdy po siekaczach.