Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyszło z inicjatywą nowej ustawy, która dotyczyć ma rozliczeń między przedsiębiorcami. Jednym z celów, jaki przyświeca resortowi w tworzeniu nowych przepisów, ma być ograniczenie tak zwanych zatorów płatniczych.
Jak poinformowała w miniony piątek, na konferencji poświęconej Konstytucji Biznesu w Gorzowie, minister Jadwiga Emilewicz, ustawa ma być wyjściem naprzeciw rosnącym oczekiwaniom polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych rozpoczynających swoją działalność, którym wspomniane zatory utrudniają rozwijanie się.
Obecnie mechanizm jest prosty. Firma, zgodnie z zawartą umową, dostarcza towar lub wykonuje usługę, a później wystawia fakturę za wykonaną pracę. Następne w kolejce wymaganych czynności jest odprowadzenie podatku. Wówczas rozpoczyna się okres oczekiwania na wynagrodzenie, który często nie jest krótki. Jak mówi minister Emilewicz, terminy 190-cio dniowe nie są rzadkością, choć nie są one terminami ustawowymi (...) Przedterminowe zapłaty to domena głównie dużych graczy na rynku. Tak długie okresy płatności prowadzą – zdaniem minister – do sytuacji, w których to duzi kredytują się u małych.
Jakie zmiany niesie ze sobą nowa ustawa? Przede wszystkim zmieni się moment, w którym przedsiębiorca zostanie zobowiązany do uiszczenia podatku. Po wejściu przepisów o zatorach płatniczych, ma on nastąpić dopiero po uzyskaniu zapłaty za dostarczony towar czy usługę. Dodatkowo skrócony będzie termin opłacenia faktur, który ma wynosić maksymalnie 30 dni.
Jak podkreśliła minister Emilewicz: (...) skracamy także ustawowe terminy płatności. Do 30 dni dla podmiotów równorzędnych, oraz do 60 dni przy asymetrycznych.
Zapowiedziano także wprowadzenie zasady, według której najwięksi podatnicy, w momencie składania rocznego sprawozdania finansowego, będą zobowiązani do ujawnienia swoich praktyk płatniczych. Ma to na celu sprawdzenie, jak bardzo nagminnym jest kredytowanie się dużych przedsiębiorców u tych mniejszych. Warto nadmienić, że w przypadku potwierdzenia istnienia takiego procederu przedsiębiorca straci szereg przywilejów i ulg podatkowych.
Projekt nowej ustawy ma trafić do konsultacji społecznych już w przyszłym tygodniu, a minister Jadwiga Emilewicz zachęca do składania swoich uwag w celu usprawnienia i ulepszenia nowych przepisów.