Ograniczenie zatorów płatniczych między firmami?

11 września 2018
hello world!

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyszło z inicjatywą nowej ustawy, która dotyczyć ma rozliczeń między przedsiębiorcami. Jednym z celów, jaki przyświeca resortowi w tworzeniu nowych przepisów, ma być ograniczenie tak zwanych zatorów płatniczych.

Jak poinformowała w miniony piątek, na konferencji poświęconej Konstytucji Biznesu w Gorzowie, minister Jadwiga Emilewicz, ustawa ma być wyjściem naprzeciw rosnącym oczekiwaniom polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych rozpoczynających swoją działalność, którym wspomniane zatory utrudniają rozwijanie się.

Na czym polega zator płatniczy

Obecnie mechanizm jest prosty. Firma, zgodnie z zawartą umową, dostarcza towar lub wykonuje usługę, a później wystawia fakturę za wykonaną pracę. Następne w kolejce wymaganych czynności jest odprowadzenie podatku. Wówczas rozpoczyna się okres oczekiwania na wynagrodzenie, który często nie jest krótki. Jak mówi minister Emilewicz, terminy 190-cio dniowe nie są rzadkością, choć nie są one terminami ustawowymi (...) Przedterminowe zapłaty to domena głównie dużych graczy na rynku. Tak długie okresy płatności prowadzą – zdaniem minister – do sytuacji, w których to duzi kredytują się u małych.

Proponowane zmiany

Jakie zmiany niesie ze sobą nowa ustawa? Przede wszystkim zmieni się moment, w którym przedsiębiorca zostanie zobowiązany do uiszczenia podatku. Po wejściu przepisów o zatorach płatniczych, ma on nastąpić dopiero po uzyskaniu zapłaty za dostarczony towar czy usługę. Dodatkowo skrócony będzie termin opłacenia faktur, który ma wynosić maksymalnie 30 dni.

Jak podkreśliła minister Emilewicz: (...) skracamy także ustawowe terminy płatności. Do 30 dni dla podmiotów równorzędnych, oraz do 60 dni przy asymetrycznych.

Zapowiedziano także wprowadzenie zasady, według której najwięksi podatnicy, w momencie składania rocznego sprawozdania finansowego, będą zobowiązani do ujawnienia swoich praktyk płatniczych. Ma to na celu sprawdzenie, jak bardzo nagminnym jest kredytowanie się dużych przedsiębiorców u tych mniejszych. Warto nadmienić, że w przypadku potwierdzenia istnienia takiego procederu przedsiębiorca straci szereg przywilejów i ulg podatkowych.

Projekt nowej ustawy ma trafić do konsultacji społecznych już w przyszłym tygodniu, a minister Jadwiga Emilewicz zachęca do składania swoich uwag w celu usprawnienia i ulepszenia nowych przepisów.

chevron-down
Copy link