UWAGA! Porwanie dziecka w Białymstoku! Policja szuka sprawców

7 marca 2019
hello world!

7 marca 2019 roku w Białymstoku doszło do porwania. Uprowadzono 25-letnią kobietę wraz z jej córką. Całe zdarzenie miało miejsce na osiedlu Dziesięciny po godz. 10:00. Świadkiem całego zajścia była prababcia porwanego dziecka, która spacerowała w towarzystwie dwóch ofiar.

Porwanie w biały dzień

Matka 3-letniej dziewczynki postanowiła wybrać się na spacer. Zabrała ze sobą swoją pociechę oraz jej prababcię. Podczas przechadzki do kobiet zbliżył się samochód, z którego wysiadło dwoje dorosłych mężczyzn. Siłą wciągnęli dwie młodsze osoby do wnętrza pojazdu i szybko się oddalili. Wystraszona staruszka postanowiła jak najszybciej skontaktować się z Policją. Służby dostały również informację o marce i kolorze samochodu, którym poruszali się porywacze. Był to ciemnozielony Citroen C4 Grand Picasso.

Rozpoczął się pościg za przestępcami. Przed godziną 13:00 znaleziono poszukiwane auto. Znajdowało się ono zaledwie kilka przecznic od miejsca porwania. Mężczyźni zdawali sobie sprawę, że poruszając się tym pojazdem szybko zostaną namierzeni i albo dalszą część drogi pokonali pieszo i znajdują się w Białymstoku (co jest mało prawdopodobne, ponieważ zwracali by uwagę przechodniów, nie można jednak tego wykluczyć), albo zmienili środek transportu. Polsat News zdobył informację, że opisywany Citroen C4 Grand Picasso pochodził z łomżyńskiej wypożyczalni.

Child Alert

Policja postanowiła skorzystać z systemu szybkiego rozpowszechniania informacji o zaginionym dziecku. Mowa o Child Alert. Dzięki niemu poszukiwania dziewczynki i jej matki rozpoczęły się na ogromną skalę. Jak wynika z informacji opisanych we wspomnianym systemie, najmłodsza ofiara porwania miała na sobie różową kurtkę i szarą czapkę z pomponem, jak również szare spodnie i granatowe buty.

porwanie dziecka, UWAGA! Porwanie dziecka w Białymstoku! Policja szuka sprawców

System Child Alert (zdjęcie ze strony)

Sprawy rodzinne?

Jak wynika z informacji przekazanych przez wypożyczalnię samochodów, osobą widniejącą jako wypożyczający jest ojciec porwanego dziecka. Z tego powodu służby podejrzewają, że całe zajście ma charakter rodzinny. Hipoteza nie jest jednak pewna i Policja na tym etapie nie chce wykluczyć żadnej możliwości.

Co grozi porywaczom?

Zgodnie z literą prawa dziewczynka i jej matka zostały pozbawione wolności. Kodeks Karny przewiduje karę za to przestępstwo.

Kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

art. 189 § 1 - ustawa Kodeks karny

Jeżeli sytuacja będzie trwała ponad 7 dni kara gwałtownie wzrasta. Sprawcy, którzy pozbawili swoje ofiary wolności mogą trafić za kratki na min. rok czasu. W przypadku, gdy sędzia będzie mniej wyrozumiały (co akurat nie dziwi w tym wypadku) może zafundować przestępcom nawet 10 lat odsiadki. W tym samym przepisie określa się również, że jeżeli wolności pozbawiono osobę nieporadną ze względu na wiek (w tym przypadku - 3 letnia dziewczynka) sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do nawet 12 lat.

Jeżeli pozbawienie wolności (...) łączyło się ze szczególnym udręczeniem, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

art. 189 § 3 - ustawa Kodeks karny

W akcie prawnym przewidziano również sytuację uprowadzenia lub zatrzymania małoletniego.

Kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

art. 211 - ustawa Kodeks karny

chevron-down
Copy link