KRS obsadza wakaty w Sądzie Najwyższym - są pierwsze powołania

27 sierpnia 2018
hello world!

Andrzej Duda otrzymał wniosek o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kolejne cztery wolne miejsca czekają na odpowiednich kandydatów. W tych przypadkach zabrakło wymaganej większości głosów Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Znane jest również nazwisko sędziego wybranego na jedyne wolne stanowisko w Izbie Karnej. Tutaj wybór był jednogłośny.

12 nowych sędziów Izby Dyscyplinarnej

W czwartek, 23 sierpnia 2018 roku przewodniczący komisji skrutacyjnej, Marek Jaskulski udzielił informacji dotyczącej wyboru członków do Izby Dyscyplinarnej SN. Poinformował on, że jedynie 12 kandydatów na 16 wolnych miejsc otrzymało wymaganą większość bezwzględną członków KRS. Wspomniana większość określa, że min. 9 członków Krajowej Rady Sądownictwa wyraziło swoje poparcie względem danego kandydata.

Do grona nowych sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego należą:

 1. prokurator Prokuratury Krajowej - Małgorzata Bednarek;
 2. prokurator Prokuratury Krajowej - Jarosław Duś;
 3. pracownik naukowy - Jan Majchrowski;
 4. prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku - Piotr Niedzielak;
 5. radca prawny - Tomasz Przesławski;
 6. prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach - Adam Roch;
 7. radca prawny - Adam Tomczyński;
 8. radca prawny - Małgorzata Ułaszonek-Kubacka;
 9. prokurator Prokuratury Krajowej - Ryszard Witkowski;
 10. prokurator Prokuratury Krajowej - Jacek Wygoda;
 11. prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu - Konrad Wytrykowski;
 12. prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach - Paweł Zubert.

100 kandydatów na 16 miejsc

W czerwcu 2018 roku opublikowane zostało obwieszczenie Prezydenta RP dot. wolnych stanowisk w Sądzie Najwyższym. Zgodnie z ww. dokumentem opublikowanym w Monitorze Polskim do obsadzenia były 44 wakaty. 16 miejsc zostało przeznaczonych dla nowych sędziów mających zasiadać w Izbie Dyscyplinarnej.

Na początku na stanowiska sędziów z ww. Izby zgłosiło się 100 kandydatów, z których kilka kandydatur zostało wycofanych przez samych zainteresowanych. Zdarzyło się, że niektórzy chętni nie zjawili się na wysłuchanie i finalnie członkowie KRS wybierali spośród 63 osób.

Problemem okazało się obsadzenie ostatnich 4 z 16 miejsc na stanowisko sędziego Izby Dyscyplinarnej SN. Musiało odbyć się ponowne głosowanie, w którym pod uwagę zostali wzięci: Mateusz Ciepły, Celina Czerwińska, Lidia Dudek, Grzegorz Hawryłkiewicz, Jolanta Korwin-Piotrowska i Waldemar Piotr Puławski. Żaden z powyższych kandydatów nie otrzymał jednak wymaganej większości. Z tego powodu wakaty pozostają nieobsadzone.

Izba Karna - KRS jednomyślne

Wojciech Sych z Sądu Okręgowego w Poznaniu nie miał konkurencji przy kandydowaniu na stanowisko sędziego w Izbie Karnej SN. Krajowa Rada Sądownictwa, choć miała wybierać 1 z 7 kandydatów, to jednomyślnie zdecydowała się poprzeć ww. sędziego. Taką rekomendację przekazał również zespół prowadzący wysłuchanie wszystkich chętnych na jedyny dostępny wakat, a KRS dokonała ostatecznego wyboru w piątek, 24 sierpnia 2018 roku.

Za Wojciechem Sychem przemawiało m. in. wykształcenie (sędzia i doktor nauk prawnych), jak również jego długi staż pracy (23 lata). Punktem dodatnim w jego ocenie była również praca jako wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

chevron-down
Copy link