Śledztwo w sprawie spółki Autostrada Wielkopolska S.A.

13 lutego 2018
hello world!

Na polecenie Prokuratora Generalnego Prokuratura Regionalna w Szczecinie wszczęła śledztwo dotyczące budowy oraz eksploatacji autostrady A2 przez spółkę Autostrada Wielkopolska S.A. Jest to skutek analizy materiałów dotyczących procesu budowy i wykorzystania I i II Odcinka Autostrady A2 dokonanej w Departamencie do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Śledztwo będzie prowadzone w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych odpowiedzialnych za zawarcie umów  na budowę i eksploatację I i II Odcinka Autostrady A2 między Ministrem Infrastruktury a spółką Autostrada Wielkopolska S.A. Według Prokuratory działali oni w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz spółki Autostrada Wielkopolska S.A. W wyniku tych działań w nienależyty sposób zabezpieczone zostały interesy ekonomiczne i prawne Polski  oraz obywateli. Jak zaznacza Prokuratura w nieprawidłowy sposób sprawowany był także nadzór nad realizacją zawartych umów.

Nadużycie uprawnień

W tym przypadku sprawa dotyczy o przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego - nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Taki czyn, spółki Autostrada Wielkopolska S.A., jest zagrożony karą od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Autostrada A2 zwana także autostradą "Wolności" przebiega wszerz Polski od granicy z Niemcami przez Poznań, Łódź do Warszawy. W planach jest dociągnięcie drogi do granicy z Białorusią. Krytycy autostrady zwracają uwagę także na wysokie koszty jakie ponoszą kierowcy na drodze. Koszt przejazdu z Warszawy do przejścia granicznego w Świecku z Niemcami wynosi około 90 złotych.

chevron-down
Copy link