Regulacje dyscyplinarne UEFA. Kara dla Cristiano Ronaldo?

20 marca 2019
hello world!

Mecze czołowych drużyn piłkarskich oglądają miliony ludzi na całym świecie. Trudno byłoby znaleźć osobę, która nie kojarzy takich zawodników jak Leo Messi czy Robert Lewandowski. Dla wielu młodych osób są to wzory do naśladowania. Dlatego też najlepsi gracze nie powinni jedynie błyszczeć sportową formą, ale również dawać przykład dobrym zachowaniem.

Rozumieją to organizatorzy rozgrywek, którzy za pomocą etycznych regulacji starają się kształtować prawidłowe postawy. Czasami są również zmuszeni ukarać zawodnika. Czy tak będzie w przypadku Cristiano Ronaldo?

Piłkarskie rozgrywki są istotnie sformalizowane

Oczywiście swoje przepisy dyscyplinarne mają niemal wszystkie piłkarskie federacje. W naszym kraju jest to Regulamin Dyscyplinarny Polskiego Związku Piłki Nożnej, któremu podlegają zawodnicy, trenerzy, menedżerowie, działacze klubowi czy sędziowie. Największą oglądalność na świecie ma jednak - organizowana pod egidą UEFA - Liga Mistrzów. Dlatego też najistotniejsze znaczenie w europejskiej piłce należy przypisać regulacjom tej międzynarodowej federacji.

Podstawowym aktem prawnym dla wspomnianej organizacji jest UEFA Statutes. Zawiera on zasady uzyskiwania członkostwa, kompetencje organów czy upoważnienie do tworzenia dokumentów regulujących bardziej szczegółowe kwestie.  Jednym z nich jest UEFA Disciplinary Regulations (Edition 2017), w którym zgromadzono reguły etyczne oraz przepisy dotyczące postępowania dyscyplinarnego. Znajdują one zastosowanie podczas rozgrywek organizowanych przez UEFA oraz wszystkich innych, jeśli tylko członek zrzeszony w federacji dopuści się poważnego przewinienia dyscyplinarnego.

Jakie zarzuty postawiono Cristiano Ronaldo?

Właśnie na podstawie tego aktu prawnego za swoje ostatnie zachowanie może zostać ukarany Cristiano Ronaldo. Przypomnijmy, że chodzi o wykonywanie osobliwych gestów po wygranym przez Juventus Turyn meczu z Atletico Madryt w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów. Portugalczyk postanowił okazać swoją radość poprzez imitowanie ruchów mogących kojarzyć się z aktem seksualnym. Miała to być parodia zachowania trenera rywali Diego Simeone, który w podobny sposób cieszył się po poprzednim meczu tych obu ekip.

Niestety dla piłkarza włodarze UEFA nie wyrazili aprobaty dla takiego zachowania. Dlatego też 18 marca 2019 roku wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Gwiazdorowi zarzucono naruszenie następujących przepisów UEFA Disciplinary Regulations:

  • 11 ust. 2 lit. b - poprzez zachowanie się w sposób niezgodny z podstawowymi regułami dobrego zachowania,
  • 11 ust. 2 lit. d - poprzez narażenie UEFA oraz piłki nożnej jako sportu na utratę reputacji.

Katalog kar

Katalog kar przewidzianych za naruszenie zasad etyki jest obszerny. Podzielono je na dwie grupy. W pierwszej znajdziemy sankcje nakładane na krajowe federacje oraz kluby. Wśród nich jest chociażby utrata punktów w lidze, nakaz rozegrania meczu domowego bez udziału kibiców czy nawet wyrzucenie z rozgrywek. Piłkarzy może czekać z kolei:

  • ostrzeżenie,
  • reprymenda,
  • kara pieniężna w wysokości od 100 do 100 000 euro,
  • zawieszenie na określoną liczbę meczów albo określony czas,
  • zakaz brania udziału we wszystkich aktywnościach związanych z piłką nożną,
  • pozbawienie tytułu albo nagrody,
  • obowiązek wykonywania prac społecznych na rzecz rozwoju sportu.

Wszystkie kary mogą być łączone. Zastanawiać może umieszczenie prac społecznych na ostatnim miejscu listy. Tak jakby uznano je za sankcję bardziej dolegliwą nawet od pozbawienia trofeum. Za każde - nawet najdrobniejsze - przewinienie może zostać orzeczona najsurowsza z wymienionych kar. W regulacjach UEFA nie znajdziemy takich ograniczeń jak w polskim kodeksie karnym (chociażby brak możliwości orzeczenia kary pozbawienia wolności za zniesławienie czy znieważenie).

Jaką karę otrzyma Ronaldo?

Portugalski piłkarz może więc teoretycznie otrzymać nawet karę zawieszenia na kilka lat. Równie dobrze sprawa może skończyć się jednak ostrzeżeniem albo nawet umorzeniem postępowania. Wszystko zależy od decyzji członków komisji dyscyplinarnej. Oczywiście muszą oni wziąć pod uwagę charakter naruszenia zasad, przeszłość dyscyplinarną obwinionego czy jego postawę po zdarzeniu.

Nie da się też ukryć, że w praktyce kary najsurowsze nie są orzekane zbyt często. Szczególnie w stosunku do takich gwiazd. Można sobie wyobrazić, jak dużo na atrakcyjności straciłby mecz Juventusu z Ajaxem w kolejnej rundzie Ligi Mistrzów, gdyby zabrakło w nim Cristiano Ronaldo. Trudno spodziewać się więc, aby zastosowano sankcję poważniejszą niż reprymenda czy kara finansowa. Spekulacje na temat zawieszenia mają raczej na celu wyłącznie podgrzanie atmosfery.

 

chevron-down
Copy link