Rada Unii Europejskiej przyjęła wytyczne. Zgodnie z nimi Komisja Europejska będzie upoważniona do prowadzenia negocjacji w imieniu UE. Negocjacje dotyczą konwencji, która miałaby ustanowić wielostronny trybunał do rozstrzygania sporów inwestycyjnych.
System sądów ds. inwestycji zastąpić ma obowiązujący obecnie mechanizm rozstrzygania sporów
między inwestorem a państwem (ISDS) we wszystkich trwających i przyszłych negocjacjach
inwestycyjnych UE, w tym rozmowach między UE a USA w sprawie transatlantyckiego partnerstwa
handlowo-inwestycyjnego (TTIP).
MIC, czyli wielostronny trybunał ds. inwestycji byłby stałym organem rozstrzygającym spory inwestycyjne. Byłby to organ sądowy, który rozpatrywałby spory dotyczące przyszłych i istniejących umów inwestycyjnych. Co do sporów unijnych MIC miałby zastąpić dwustronne systemy sądów inwestycyjnych zawartych w unijnych umowach handlowych i inwestycyjnych.
Utworzenie nowego trybunału wpisuje się w nowe podejście UE do rozwiązywania sporów inwestycyjnych. Polega on na odejściu od tradycyjnych ram arbitrażu na rzecz utworzenia systemu sądowego. Celem tego systemu ma być odpowiedź na niektóre uzasadnione obawy opinii publicznej wyrażone w kontekście tradycyjnego rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem członkowskim poprzez włączenie kluczowych cech sądów krajowych i międzynarodowych do arbitrażu inwestycyjnego.
Rada Europejska udzieliła Komisji mandatu do rozpoczęcia negocjacji ze swoimi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi w ramach Komisji Międzynarodowego Prawa Handlowego ONZ (UNCITRAL).
Z upublicznionych wytycznych przyjętych przez Radę UE wynika, że Unia Europejska chciałaby, aby nowy system rozstrzygania sporów inwestycyjnych opierał się na poniższych zasadach: