Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Seryjny morderca – kim jest i jak go poznać?

Spis treści
rozwiń spis treści

Osoba, która zabija przynajmniej 3 osoby w niepowiązanych epizodach czasowych. Głównym celem mordercy jest pełna dominacja nad ofiarą. Taką definicję stworzyło FBI (Federalne Biuro Śledcze – agencja zaliczająca się do służb specjalnych USA).

Seryjny morderca – pełna definicja

Zdaniem S. Eggera morderstwo można uznać za seryjne w momencie, kiedy zostaje popełnione jako drugie lub następne w kolejności. Charakteryzuje je brak związku, działanie w innym czasie i miejscu. Zgodnie z tym pojęciem doskonałym przykładem może być osoba, która w celu realizacji swojej potrzeby dominacji wybiera co jakiś czas przypadkowe ofiary i dokonuje na nich morderstwa. Jeżeli w tych kolejnych przypadkach osoba zaatakowana zdoła zbiec lub służby zdołają zapobiec atakowi nie wyklucza to określenia sprawcy jako seryjnego mordercy.

Ważne: Seryjny morderca nie działa dla korzyści materialnej. Najczęściej kierują nim zaspokojenie potrzeby seksualnej lub podkreślenie władzy nad życiem ofiary. To różni go m. in. od zabójcy na zlecenie. Charakteryzują go również momenty wyciszenia, czyli dość długie przerwy pomiędzy dokonaniem kolejnych morderstw.

40 lat pojęcia „seryjny”

Twórcą terminu seryjnego mordercy jest agent FBI, Robert K. Ressler. Określenie to ujrzało światło dzienne w 1978 roku. Tak zostały opisane zbrodnie sprawców, którzy kierowali się obsesją zabijania. Chodzi m. in. o Teda Bundy’ego, który w latach 1974-1978 w Stanach Zjednoczonych Ameryki zabił bardzo wiele młodych kobiet. Przyznał się do 30 sytuacji, w których pozbawił życia drugiego człowieka (całkowita liczba jest nieznana). Za broń używał tępego narzędzia, czasem również dusił swoje ofiary. Zwyrodnialec przed dokonaniem mordu wykorzystywał swoje ofiary seksualnie, dopuszczał się również nekrofilii na tych kobietach, które już zabił.

Seryjny morderca a masowy

Seryjny morderca jest objęty osobną kategorią w celu odróżnienia go od innych przestępców, którzy również pozbawiali życia wiele osób. Chodzi m. in. o:

  1. masowych morderców – osoba, która w konkretnym miejscu i czasie zabija wiele osób. Popełniają zazwyczaj samobójstwo. Przykładem jest chociażby Masakra w Columbine High School.
  2. spree killerów – zabijają wiele osób w różnych miejscach. Zbrodnie charakteryzują się krótkimi odstępami czasu i brakiem fazy wyciszenia. Morderstwa na zasadzie: „Zabiłem, bo chciał mnie skrzywdzić, a ten drugi to widział, więc również musiałem pozbawić go życia. Jego żona by wiedziała, że zrobiłem to ja, więc załatwiłem całą rodzinę” itd.
  3. wielokrotnych morderców – przede wszystkim różnią się tym, że morderstwo ma im przynieść wymierną korzyść, a nie dostarczyć przyjemności.
Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career