Dziś ma wejść w życie rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, a dziewiętnaście szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne - to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.
W czwartek tj. 12 marca 2020 r. minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski, poinformował, że w poznańskim szpitalu zmarła 56-letnia pacjentka zakażona koronawirusem. Nawiązując do tego przypadku, podkreślił również, że zagrożenie "nie jest hipotetyczne". Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że możemy mieć do czynienia z poważną infekcją. Do tej pory koronawirusa wykryto już u 61 osób. Ponad 1200 osób przebywa w kwarantannie domowej. Prof. Łukasz Szumowski podał również, że policjanci odwiedzają osoby objęte kwarantanną i kontrolują, czy jej przestrzegają i faktycznie przebywają w domu.
Przeczytaj: Rozporządzenie Ministra Zdrowia
W środę, tj. 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. W Polsce minister zdrowia poinformował, że od tego dnia – w drodze rozporządzenia – zostanie w Polsce wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:
W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi można przeczytać o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.
Minister zdrowia podkreślał, że rząd i resort działają, by przygotować system ochrony zdrowia na to, że w najbliższych dniach gwałtownie przybędzie osób, które będą mieć wyniki pozytywne. Prof. Szumowski poinformował również o tym, że ministerstwo zdrowia przygotowuje się na wzrost liczny zakażonych. Z tego powodu 19 placówek medycznych przekształci się w szpitale zakaźne. Takie wytyczne zostały już przekazane wojewodom.
Na stronie resortu prof. Szumowski powiedział, że organizowana jest sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych. Odbyła się już konferencja z wojewodami. Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Ministrowi zależy, by minimum 10% miejsc w przekształconych placówkach stanowiły łóżka respiratorowe.
W informacji zawartej na stronie rządowej wskazano również na szybki wzrost liczby zakażonych. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów za chwilę będzie ich 100, a za tydzień 1000 zakażonych koronawirusem. Zdaniem ministra wszystko zależy od tego, czy Polacy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
W Polsce badania diagnostyczne w kierunku koronawirusa prowadzi 15 laboratoriów. Minister zapowiedział, że rozważane jest włączenie do diagnostyki także laboratoriów w jednostkach klinicznych klasy BSL-2, które spełniają wymagania Światowej Organizacji Zdrowia