Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Europejska Superliga oficjalnie potwierdzona! Walka o wpływy, czy początek nowej ery w futbolu?

Spis treści
rozwiń spis treści

Prawdopodobnie jesteśmy świadkami początku prawdziwej rewolucji w świecie piłki nożnej. Czołowe kluby piłkarskie oficjalnie potwierdzają swój udział w formowaniu niezależnej Europejskiej Superligi. Pomysł ten spotkał się z ostrą krytyką kibiców, polityków oraz krajowych i międzynarodowych organizacji piłkarskich. Sankcje, jakie UEFA zamierza nałożyć na kluby biorące udział w Superlidze są bezprecedensowe. Podobnie jak kwoty, o które toczy się ta gra – 3.5 mld euro jest jedynie przystawką.

Pomysł utworzenia Superligi przez kilka ostatnich lat był tematem plotek mediów na całym świecie. Otrzymywaliśmy wiele nieoficjalnych informacji, często dementowanych przez kluby zaangażowane w projekt. Pierwsze wiarygodne doniesienia zostały opublikowane przez sportowych dziennikarzy śledczych w 2018 roku. Pojawiły się one w „Der Spiegel” w cyklu realizowanym wraz z elitarną grupą „European Investigative Collaborations” (EIC).

Prawdziwy przełom w sprawie Superligi nastąpił wczoraj – pierwsze przecieki pojawiły się w renomowanych wydawnictwach pokroju The Times, BBC, New York Times, czy RMC. Informacje o porozumieniu dwunastu klubów podawało także kilku rozpoznawalnych dziennikarzy, m.in. znany większości kibiców piłkarskich z przekazywania sprawdzonych informacji Fabrizio Romano.

Po północy poznaliśmy tożsamość dwunastu klubów założycielskich oraz treść ich oficjalnego oświadczenia w sprawie. W komunikacie przedstawione zostały zarówno powody, dla który Superliga powinna powstać, jak i koncepcja formatu rozgrywek. Informacje te poruszyły nie tylko kibiców, ale też największe organizacje piłkarskie. UEFA wydała już komunikat zapowiadający niespotykane do tej pory sankcje dla klubów zaangażowanych w projekt, a także ich zawodników.

Superliga – jakie kluby wezmą w niej udział?

Wczoraj poznaliśmy listę dwunastu klubów założycielskich, które z pewnością wchodziłyby w skład Superligi. Są to drużyny występujące obecnie w topowych europejskich ligach.

Kluby założycielskie z Anglii

 • Arsenal F.C.
 • Chelsea F.C.
 • Liverpool F.C.
 • Manchester City
 • Manchester United
 • Tottenham Hotspur

Kluby założycielskie z Hiszpanii

 • Atlético Madryt
 • FC Barcelona
 • Real Madryt C.F.

Kluby założycielskie z Włoch

 • AC Milan
 • FC Inter Mediolan
 • Juventus F.C.

Docelowo liczba klubów założycielskich ma wzrosnąć do piętnastu. Przewiduje się, że kolejne trzy kluby dołączą do powyższego grona przed sezonem inauguracyjnym. Zgodnie z pierwszymi doniesieniami udziału w lidze odmówiły władze Borussii Dortmund oraz Paris Saint-Germain F.C.

Dla kogo więc przeznaczone zostaną ostatnie trzy miejsca? Zgodnie z najnowszymi, doniesieniami władze FC Bayernu Monachium nadal rozważają przystąpienie do rozgrywek. Jest to informacja sprzeczna z pierwszymi wiadomościami, według których władze klubu miały wykluczyć jego udział w rozgrywkach. Pozostałe dwie drużyny, będące faworytami mediów, to FC Porto oraz RB Lipsk.

Superliga – kiedy ruszy i na czym ma polegać?

W komunikacie wydanym przez kluby założycielskie możemy znaleźć informację, że rozgrywki wystartują tak szybko, jak to możliwe. Spekuluje się, że stanie się to już w sierpniu 2021 roku. Po wystartowaniu męskiej Superligi planowane jest także wdrożenie analogicznego formatu dla kobiecych sekcji klubów.

Format Superligi, to połączenie rozgrywek ligowych oraz pucharowych, w których uczestniczyć będzie dwadzieścia drużyn. Poza piętnastoma klubami założycielskimi do udziału w rozgrywkach dopuszczanych będzie dodatkowych pięć zespołów, które będą wyłaniane na podstawie osiągnięć z poprzedniego sezonu. Zgodnie z planem opublikowanym przez kluby, mecze rozgrywane w ramach Superligi miałyby się odbywać w środku tygodnia, tak by nie kolidowały z meczami lig krajowych.

W pierwszej fazie Superligi, startującej w sierpniu – kluby będą dzielone na dwie grupy po dziesięć zespołów w każdej. Każdy z klubów w fazie grupowej rozegra 18 spotkań, bowiem zmierzy się z przeciwnikami zarówno „u siebie”, jak i „na wyjeździe”.

Trzy najlepsze drużyny z obydwu grup będą pierwszymi wyłonionymi ćwierćfinalistami rozgrywek. Pozostali dwaj ćwierćfinaliści zostaną wyłonieni w dwumeczowych barażach. Do udziału w barażach uprawnione będą drużyny, które zajęły czwarte i piąte miejsca w swoich grupach. Zarówno ćwierćfinały, jak i półfinały będą rozgrywane w formie dwumeczowej, na stadionach uczestników rozgrywek. Finał Superligi rozgrywany będzie w maju, w formie pojedynczego meczu na neutralnym terenie.

Jak kluby założycielskie argumentują konieczność powstania Superligi?

W oficjalnym oświadczeniu fakt, iż Superliga powstaje ze względów ekonomicznych nie jest ukrywany. Proces jej kształtowania mogła przyspieszyć pandemia, która wpłynęła na niestabilność finansową klubów piłkarskich. We wspomnianym oświadczeniu możemy przeczytać o tym, że zmiana podejścia w kwestii zarządzania finansami jest konieczna, a pandemia jedynie to uwidoczniła.

Ponadto w swoim komunikacie kluby założycielskie deklarują, że od lat naciskają na poprawę jakości oraz intensywności klubowych rozgrywek europejskich. Dotychczas proponowane rozwiązania nie spełniają ich oczekiwań, a ich decyzja ma być korzystna nie tylko dla nich samych, ale całej „piramidy piłkarskiej”. Ma się tak stać między innymi poprzez zastosowanie opłat solidarnościowych, które mają rosnąć wraz z przychodami Superligi. Wysokość opłat solidarnościowych generowanych przez Superligę ma znacznie przekraczać te, które są stosowane przy obecnych rozgrywkach.

Potencjał finansowy Superligi

Oczywiście na całej inicjatywie najwięcej zyskają same kluby założycielskie. W ramach Superligi uchwalą one reguły rozporządzania środkami, które mają zapewnić im długofalową stabilność finansową. Już na początku otrzymają one do podziału kwotę 3.5 mld euro, która ma być przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę oraz niwelowanie ekonomicznych skutków pandemii.

Jak podają wszystkie największe wydawnictwa, uzyskanie tej niebotycznej sumy jest możliwe dzięki wsparciu amerykańskiego banku – J.P. Morgan. Serwis Bloomberg podaje, że kluby podpisały już z bankiem umowę, która jest podstawą inwestycji. Kluby założycielskie zobowiązały się w niej do pozostania w Superlidze przez pewien, określony czas. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Bloomberg, oprocentowanie wkładu banku w wysokości 2-3% zostało rozłożone na 23 lata. Rzecznik banku odmówił komentarza w tej sprawie.

Jak finansowo prezentuje się Superliga w zestawieniu z Ligą Mistrzów? Wspomniane 3.5 mld euro, to kwota przewyższająca przychód wygenerowany przez Ligę Mistrzów przed rokiem, szacowany na około 3 mld euro. Zgodnie z informacjami podawanymi przez hiszpańskie czasopismo sportowe Marca, kluby biorące udział w Superlidze będą mogły liczyć na ponad trzykrotnie większe wypłaty niż w przypadku udziału w Lidze Mistrzów.

Trudny do wyobrażenia sobie jest potencjał wartości praw do Superligi. Mówimy przecież o rozgrywkach z najpopularniejszej na świecie dyscypliny sportu, w których udział będzie brało jedynie 20 drużyn ze ścisłego topu. Jednocześnie nie wiadomo w jaki sposób start Superligi wpłynie na wartość innych rozgrywek, w tym przede wszystkim wspomnianej Ligi Mistrzów.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career