Tag: Konstytucja RP

19 września 2019
Stany nadzwyczajne – wojenny, wyjątkowy i klęski żywiołowej
Stan wojenny, stan wyjątkowy, stan klęski żywiołowej - co trzeba o nich wiedzieć? Sprawdź, co na temat stanów nadzwyczajnych mówią przepisy!
11 września 2019
Podstawy prawne obowiązku szczepień
Obowiązek szczepień wiąże z zapobieganiem szerzenia się chorób zakaźnych u osób na terytorium Polski. Jakie są podstawy prawne obowiązku szczepień?
22 sierpnia 2019
RPO do Ministra Infrastruktury: ulgowe bilety także dla studentów spoza UE
Brak ulgowych biletów dla studentów zagranicznych. Różnicowanie prawa do ulgi jest sprzeczne nie tylko z polską ustawą, ale i z normami UE – podkreśla RPO.
2 lipca 2019
Czy konstytucja powinna być tak szczegółowa? Słowacja kontra polski przedsiębiorca
W słowackiej Konstytucji znalazło się miejsce na jedną bardzo szczegółową regulację, bezpośrednio dotyczącą Polski. Powodem sporu była Muszynianka.
18 lutego 2019
Kara śmierci wciąż stosowana
Kara śmierci nadal wzbudza kontrowersje. W jakich krajach obowiązuje obecnie kara śmierci? Dlaczego uznawana jest za zaprzeczenie godności człowieka?
4 lutego 2019
Kontrola osób wchodzących do sądów - wystąpienie RPO
Uprawnienia pracowników ochrony do kontroli osób wchodzących do sądów wciąż nie są określone ustawowo. RPO interweniuje, sprawdź, z jakim skutkiem.
31 stycznia 2019
W obronie Twoich praw - Rzecznik Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka. Dowiedz się, czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka i w jakich sprawach można skorzystać z jego pomocy.
30 stycznia 2019
W obronie Twoich praw - Rzecznik Praw Obywatelskich
Rzecznik Praw Obywatelskich to jednoosobowy organ państwowy. Sprawdź, jakie pełni funkcje? Z jakimi problemami można się do niego zgłaszać?
23 stycznia 2019
Materiał „Wiadomości” TVP z dnia śmierci Pawła Adamowicza - jednostronny. RPO pisze do prezesa TVP
Materiał „Wiadomości” TVP z dnia śmierci Pawła Adamowicza - jednostronny. RPO pisze do prezesa TVP, dlaczego materiał o „mowie nienawiści” był jednostronny?
11 stycznia 2019
Prezes NBP nie ujawnił opinii o kandydatach na prezesów banków. Skarga Rzecznika do WSA
Czy Prezes NBP powinien udostępnić listę osób, którą opiniował jako kandydatów na prezesów komercyjnych banków, do wiadomości publicznej? Co na to Rzecznik?