Tag: Konstytucja RP

31 lipca 2020
Prezydent RP – jakie są jego zadania?
Prezydent RP - jakie są jego zadania? Co trzeba wiedzieć o tym najważniejszym urzędzie w państwie? Dowiedz się więcej na ten temat.
2 lipca 2019
Czy konstytucja powinna być tak szczegółowa? Słowacja kontra polski przedsiębiorca
W słowackiej Konstytucji znalazło się miejsce na jedną bardzo szczegółową regulację, bezpośrednio dotyczącą Polski. Powodem sporu była Muszynianka.
21 czerwca 2019
Praktyki religijne w szpitalu a naruszenie dóbr osobistych
8 maja 2019
Jak się leczyć… marihuaną
Czy marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych? Co mówi ustawa z listopada 2017 roku? Czy sprzedaż leczniczych konopi w Polsce jest legalna?
29 kwietnia 2019
Paski informacyjne "Wiadomości" TVP naruszają prawo?
Czy paski informacyjne "Wiadomości" TVP zawierają rzetelny i obiektywny przekaz? Poznaj zdanie Rady Języka Polskiego i RPO. Przepisy ustawy Prawo prasowe
19 kwietnia 2019
16-latka w rejestrze pedofilów. RPO ma wątpliwości
Rejestr pedofilów – czy w rejestrze należy umieszczać dzieci, udostępniając ich dane? RPO ma wątpliwości. Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
12 marca 2019
Kto może zostać ławnikiem?
W niektórych kategoriach spraw orzekają osoby niezwiązane na co dzień z prawem. W Polsce są to ławnicy. Jakie kryteria musi spełniać kandydat na ławnika?
25 stycznia 2019
RPO: odszkodowania dla obywateli od Skarbu Państwa - także za niesłuszny zarzut i akt oskarżenia
Czy obywatele powinni móc ubiegać się w trybie karnym o odszkodowania od państwa za niesłuszne zarzuty oraz niesłuszne oskarżenie? Poznaj zdanie RPO.
24 stycznia 2019
Monopol na prawdę i zbawienie za przelew, czyli prawne aspekty działalności sekt
Jak kształtuje się odpowiedzialność karna członków sekty? Kiedy wymagana jest interwencja? Dowiedz się więcej. Poznaj prawne aspekty działalności sekt.
18 grudnia 2018
Czy prawo rzeczywiście nie działa wstecz?
Lex retro non agit – prawo nie działa wstecz. Ta jedna z najważniejszych prawniczych sentencji. Czy jednak rzeczywiście nie istnieją żadne wyjątki?