Tag: Konstytucja RP

22 kwietnia 2021
Czy osoby niepełnoletnie mogą protestować
Udział nieletnich w demonstracji - czy osoby niepełnoletnie mają prawo do demonstrowania swoich poglądów w protestach? Co na to RPO?
11 stycznia 2021
Konstytucyjna zasada odpowiedzialności za czyn karalny
Konstytucja RP ustala zasady odpowiedzialności karnej. Dotyczą one samego procesu, jak i postępowania przed sądami. Czy każdy ma prawo do obrony?
31 lipca 2020
Prezydent RP – jakie są jego zadania?
Prezydent RP - jakie są jego zadania? Co trzeba wiedzieć o tym najważniejszym urzędzie w państwie? Dowiedz się więcej na ten temat.
2 lipca 2019
Czy konstytucja powinna być tak szczegółowa? Słowacja kontra polski przedsiębiorca
W słowackiej Konstytucji znalazło się miejsce na jedną bardzo szczegółową regulację, bezpośrednio dotyczącą Polski. Powodem sporu była Muszynianka.
21 czerwca 2019
Praktyki religijne w szpitalu a naruszenie dóbr osobistych
8 maja 2019
Jak się leczyć… marihuaną
Czy marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych? Co mówi ustawa z listopada 2017 roku? Czy sprzedaż leczniczych konopi w Polsce jest legalna?
29 kwietnia 2019
Paski informacyjne "Wiadomości" TVP naruszają prawo?
Czy paski informacyjne "Wiadomości" TVP zawierają rzetelny i obiektywny przekaz? Poznaj zdanie Rady Języka Polskiego i RPO. Przepisy ustawy Prawo prasowe
19 kwietnia 2019
16-latka w rejestrze pedofilów. RPO ma wątpliwości
Rejestr pedofilów – czy w rejestrze należy umieszczać dzieci, udostępniając ich dane? RPO ma wątpliwości. Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
12 marca 2019
Kto może zostać ławnikiem?
W niektórych kategoriach spraw orzekają osoby niezwiązane na co dzień z prawem. W Polsce są to ławnicy. Jakie kryteria musi spełniać kandydat na ławnika?
25 stycznia 2019
RPO: odszkodowania dla obywateli od Skarbu Państwa - także za niesłuszny zarzut i akt oskarżenia
Czy obywatele powinni móc ubiegać się w trybie karnym o odszkodowania od państwa za niesłuszne zarzuty oraz niesłuszne oskarżenie? Poznaj zdanie RPO.