mLegitymacja - start testów

3 lipca 2018
hello world!

Legitymacja szkolna i studencka w smartfonie. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło testy mające na celu umożliwienie korzystanie z niej w taki właśnie sposób. Jak pierwsi, dokument w nowym wydaniu sprawdzą uczniowie dwóch szkół siedleckich, a także jeden znajdujący się w tym mieście uniwersytet.

mLegitymacja - bardziej praktyczna

Dzięki zastosowaniu mLegitymacji życie ucznia i studenta może zostać ułatwione. Objawić ma się to w różnych codziennych sytuacjach, takich jak:

  • kontrola biletowa w środkach transportu;
  • okazanie dokumentu przy zakupie biletów do kina, biblioteki itp.

Okres testowy

Zgodnie z informacją zawartą na stronie Ministerstwa Cyfryzacji nowe rozwiązanie będzie weryfikowane przez ograniczoną liczbę uczniów i studentów. Przez okres testowy zbierane będą uwagi, które zostaną wykorzystane na etapie pilotażu. Jego wejście w życie planowanie jest na wrzesień 2018 roku. Do tego momentu mają zostać dostosowane wszelkie rozwiązania legislacyjne, które pozwolą wdrożyć projekt zgodnie z literą prawa.

Ważne: Tradycyjne legitymacje nie zostaną zastąpione. Przewidywane jest ich równoległe działanie. Ma to ułatwić użytkowanie uczniom i studentom, który wolą korzystać ze standardowych rozwiązań.

Kto testuje w Siedlcach?

W projekt zostały zaangażowanie trzy placówki:

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1;
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3;
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny.

Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się również na współpracę z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym (podwarszawskie Halinowo).

mDokumenty - nowy pomysł na użycie smartfona

mLegitymacja Szkolna i mLegitymacja Studencka nie są pojedynczymi nowinkami. Wchodzą one w skład rozpoczętego w 2017 roku projektu mObywatel, przy którego udziale użytkownicy mogą pobierać dane osobowe z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. mLegitymacja jest częścią instytucji mDokumenty, która powstała w oparciu o ww. projekt.

Pierwszą usługą aplikacji mObywatel jest mTożsamość. Sam resort reklamuje swoje oprogramowanie w taki sposób: Chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją? Możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — na przykład gdy masz stłuczkę lub podpisujesz z kimś umowę. Z aplikacji skorzystasz również w sklepach i punktach usługowych, które posługują się mWeryfikatorem.

Ważne: Oficjalnie dostępne są aplikacje mObywatel i mWeryfikator. Pilotaż do tych projektów został ukończony w marcu 2017 roku. Reszta z rodzinki "m" znajduje się w nieoficjalnej wersji, która nadal jest testowana.

Ważne: Aplikacje mLegitymacja Szkolna i mLegitymacja Studencka dostępne będą na urządzeniach z systemem Android. Wersja oprogramowania nie może być starsza niż model 6.0 Marshmallow. O systemach Apple'a resort na razie się nie wypowiedział. Warto jednak pamiętać, że aplikacja mObywatel i mTożsamość działa na urządzeniach IPhone, więc jest to raczej kwestia czasu.

chevron-down
Copy link