Ubezpieczenie na wakacje - kiedy może przydać się ubezpieczenie turystyczne?

9 lipca 2020
hello world!

Planując wyczekiwany urlop, warto pomyśleć nie tylko o atrakcjach, które czekają nas na miejscu, ale także o odpowiednim zabezpieczeniu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne spowoduje, że nie będziemy musieli martwić się ich przykrymi konsekwencjami. Co powinno zawierać ubezpieczenie na wakacje?

Czym jest ubezpieczenie na wakacje?

Ubezpieczenie na wakacje (inaczej ubezpieczenie turystyczne) to polisa zawierana między ubezpieczanym a towarzystwem ubezpieczeniowym przed udaniem się w podróż. Ubezpieczenie wakacyjne może obejmować szeroki wachlarz ochrony. Często kosztuje jedynie kilkadziesiąt złotych i z tego względu cieszy się sporą popularnością. Zakres polis turystycznych oferowanych przez różnych ubezpieczycieli jest zróżnicowany. Różnią się również podstawowe, jak i dodatkowe elementy polisy. W dalszej części artykułu przyjrzymy się poszczególnym, możliwym elementom ubezpieczenia na wakacje.

Zakres polisy turystycznej – od czego może nas chronić?

Polisy ubezpieczeniowe w ramach wyjazdów wakacyjnych można dowolnie konfigurować. Najczęściej wybieranym wariantem jest pakiet wielu ubezpieczeń. Aby znaleźć najlepszą ofertę, można np. skorzystać z dostępnych w internecie darmowych porównywarek cen ubezpieczeń. Dzięki temu dowiemy się, jaki zakres ochrony i za jaką cenę możemy otrzymać w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Do wyboru polisy należy podejść z rozwagą, uwzględniając wszystkie możliwe sytuacje kryzysowe, które mogą nas spotkać podczas wakacji.

Opieka medyczna poza granicami kraju

Jednym z podstawowych elementów polisy turystycznej jest ubezpieczenie na wypadek choroby poza granicami kraju. Koszty leczenia za granicą bywają niebotycznie wysokie. Przykładowo w Belgii pobyt w szpitalu może kosztować nawet 42,58 euro za pierwszy dzień i 15,39 euro za każdy kolejny. W przypadku tygodniowego pobytu w szpitalu poszkodowany może zapłacić 135 euro, co przy obecnym kursie walut wynosi około 600 zł. Dodatkowe zabiegi medyczne nie są wliczone w koszt pobytu i mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Mając na uwadze cenę możliwych kosztów leczenia, warto przed podróżą wyposażyć się w ubezpieczenie. Jest to niewielki wydatek, a może zaoszczędzić ogromnych kłopotów finansowych w przypadku komplikacji zdrowotnych za granicą.

Ubezpieczenie podróży lotniczej

Ubezpieczenie podróży lotniczej jest kolejnym elementem ubezpieczenia wakacyjnego, w które warto wyposażyć się przed wyjazdem wypoczynkowym. Podróżujący często spotykają się ze znacznymi opóźnieniami lotów lub niedostarczaniem bagażu na lotnisko w wyznaczonym czasie. Może to skutkować wielogodzinnym oczekiwaniem. W efekcie często wiąże się to z utratą cennych godzin urlopu, a nawet stratą doby hotelowej w miejscu docelowym.

Ubezpieczenie podróży lotniczej zapewnia wypłatę pieniężną w wysokości adekwatnej do poniesionych przez podróżującego zarówno strat materialnych, jak i zmarnowanego czasu. Gdy ubezpieczenie podróży lotniczej nie zostało zakupione, możliwe jest wystosowanie roszczeń w stronę przewoźnika lotniczego. W większości przypadków klienci otrzymują rekompensatę za poniesione szkody, lecz niejednokrotnie jest to długi proces. Co więcej, do samego końca nie wiadomo, jaką kwotą będzie musiał zadowolić się poszkodowany. Decydując się na ubezpieczenie podróży lotniczej, ubezpieczony otrzymuje rekompensatę znacznie szybciej.

Wakacyjne assistance

Ubezpieczenie assistance ma na celu zapewnić podróżującym szeroko pojętą pomoc w czasie pobytu za granicą. Mowa m.in. o pomocy medycznej, technicznej, a nawet informacyjnej. W zakres ubezpieczenia assistance wchodzi m.in. pomoc w odnalezieniu najbliższego szpitala, zapewnienie tłumaczenia podczas kontroli policyjnej czy pomoc podczas zdarzenia drogowego. W skład tego ubezpieczenia wchodzi również pomoc w sprawach życia codziennego jak krótkoterminowy wynajem samochodu z wypożyczalni czy rezerwacja biletów do teatru lub kina. Istotnym aspektem ubezpieczenia podróżnego assistance jest pomoc w przypadku postępowania sądowego lub egzekucyjnego. Koszty prawnicze za granicą bywają niebywale wysokie. Posiadając polisę assistance, możemy zatem sporo zaoszczędzić. Najczęściej ubezpieczenie assistance nie jest sprzedawane osobno. Stanowi bowiem część szerszego pakietu ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie bagażu

Decydując się na ubezpieczenie turystyczne, warto pomyśleć także o ubezpieczeniu bagażu. Wszechobecny chaos panujący na lotniskach sprzyja przypadkowym zaginięciom walizek. To z kolei może niekiedy poważnie pokrzyżować nasze plany. Posiadając ubezpieczenie bagażu, w razie jego kradzieży lub zaginięcia, możemy liczyć na odszkodowanie. Jego kwota może natomiast wynosić do wysokości wybranej podczas zakupu polisy sumy gwarantowanej. Ubezpieczenie obejmuje zarówno bagaż, który został zabrany z kraju, jak i ten zakupiony już za granicą.

Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z ubezpieczenia? Jak najbardziej!

Niespodziewana choroba czy inne nieprzewidziane zdarzenia losowe mogą zmusić nas do rezygnacji z zaplanowanych wakacji. Wówczas także koszty poniesione na poczet ubezpieczenia turystycznego mogą pójść na marne. Z tego względu korzystnym rozwiązaniem jest wcześniejsze nabycie ubezpieczenia na wypadek rezygnacji. Taki dodatek do polisy umożliwia otrzymanie zwrotu kosztów poniesionych za wszelkie wykupione ubezpieczenia wakacyjne.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego 

Warto wspomnieć o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne i dostępne dla każdej osoby ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dostęp do karty EKUZ mają również osoby nieubezpieczone, lecz mające prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce na podstawie przepisów krajowych. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia korzystanie ze świadczeń medycznych we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Nie zwalnia to z opłat za wszystkie usługi medyczne. Aby sprawdzić, czy określona usługa zostanie wykonana nieodpłatnie, należy odwiedzić stronę internetową www.nfz.gov.pl. Następnie trzeba przejść do zakładki „Leczenie poza granicami kraju” i wyszukać interesującą nas usługę medyczną.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Aby uzyskać kartę EKUZ, należy wypełnić wniosek o wydanie karty i złożyć podpis osobisty lub osoby upoważnionej do jego podpisania. Następnie wypełniony wniosek trzeba dostarczyć do oddziału NFZ w miejscu zamieszkania i odebrać kartę osobiście, przez osobę upoważnioną lub otrzymać ją drogą pocztową. Czas wyrobienia karty EKUZ wynosi od 3 do 5 dni roboczych od złożenia wniosku w oddziale NFZ.

Karta EKUZ posiada ważność od 42 dni do 5 lat, w zależności od spełnionych wymogów. Aby dowiedzieć się, jak długo będzie ważna karta u danej osoby, należy sprawdzić te wymogi na stronie internetowej www.gov.pl w zakładce „Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)”.

Możliwe jest również pobranie aplikacji mobilnej na smartfony, dzięki której osoba posiadająca kartę EKUZ będzie miała dostęp do informacji dotyczących korzyści płynących z jej posiadania. Można znaleźć tam m.in. ogólne informacje na temat EKUZ, przypomnienie o upływającej dacie ważności dokumentu czy numery alarmowe służb medycznych w poszczególnych krajach. 

Czy warto wykupić ubezpieczenie na wakacje?

Ubezpieczenie na wakacje, czy inaczej ubezpieczenie turystyczne, jest istotnym aspektem podczas planowania podróży krajowej, ale przede wszystkim zagranicznej. Zakup odpowiedniego pakietu ubezpieczeń może uchronić konsumenta przed poniesieniem strat czy zrekompensować nieodwracalne w skutkach szkody nie tylko na mieniu, ale również życiu i zdrowiu. Wykupując ubezpieczenie turystyczne, należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe scenariusze i nie oszczędzać na pojedynczych pakietach. Oszczędność kilku złotych może przejawić się przymusem zapłaty ogromnych sum w sytuacji np. choroby podczas wakacji. Doboru elementów pakietu należy dokonywać z rozwagą i możliwie przewidując sytuacje kryzysowe. Dla wielu osób dobrą decyzją jest wyrobienie karty EKUZ uprawniającej do korzystania z opieki medycznej w krajach objętych programem NFZ.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na wakacje?

Odpowiednio dobrane pakiety ubezpieczeń mogą ochronić firmy przed upadłością, zapewnić spokój oraz zabezpieczyć klientów na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych wcześniej komplikacji. Niejedna sytuacja z przeszłości jest dowodem na racjonalność decyzji o zakupie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Niewielka oszczędność w przypadku jej braku może natomiast doprowadzić do ogromnych zobowiązań finansowych na rzecz poszkodowanych klientów na wakacjach. Podczas wyboru odpowiedniego pakietu ubezpieczeń warto zdecydować się na skorzystanie z jednej z wielu porównywarek ubezpieczeń, tak aby zapewnić sobie należyty spokój i bezpieczeństwo na wakacjach, jednocześnie nie drenując portfela zbyt wysokimi kwotami ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców turystycznych

O ubezpieczeniu powinny myśleć nie tylko jednostki indywidualne planujące wakacje, ale również pośrednicy turystyczni oraz biura podróży. Mowa tu głównie o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. W odróżnieniu od dotychczas opisywanych ubezpieczeń jest ono skierowane głównie do przedsiębiorców, a nie do osób fizycznych. Wykupuje się je na wypadek szkód wyrządzonych osobie trzeciej przez ubezpieczonego. Jest to ubezpieczenie, które powinien mieć każdy przedsiębiorca oferujący usługi turystyczne – zarówno pośrednik turystyczny, jak i biuro podróży.

Przy obecnie panującym trendzie częstych wyjazdów wakacyjnych w biurach podróży pojawia się coraz więcej luk powstających na skutek zaniedbania obowiązków pracowników lub przemęczenia natłokiem pracy. Możliwe jest zatem poniesienie przez klienta takiego biura podróży pewnych szkód. Mogą mieć one związek z utratą zdrowia, życia lub majątku osobistego, które ulegnie częściowej lub całkowitej utracie. Ubezpieczenie OC dla przedsiębiorców zawiera m.in. możliwość pokrycia kosztów transportu klientów do kraju, pokrycie kosztów leczenia i następstw powstałych wskutek nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od utraty lub zniszczenia bagażu klientów czy dodatkowe pakiety służące pokryciem kosztów medycznych, np. dla osób uprawiających sporty ekstremalne.

Odwołana wycieczka, upadek biura podróży – dlaczego warto posiadać ubezpieczenie na wakacje?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroni usługodawcę przed potencjalnym ryzykiem żądań zwrotu pieniędzy zapłaconych przez klientów.

Warto przytoczyć tutaj przypadek upadłości firmy Neckermann w 2019 roku. Gdy została ogłoszona niewypłacalność Neckermann Polska, na wakacjach za granicą przebywało około 3600 turystów. W krótkim czasie wszystkie biura w Polsce zostały zamknięte, niemożliwe było spotkanie z przedstawicielem firmy, a na wejściu można było spotkać wywieszone kartki z informacją o upadłości firmy. Firma spotkała się z ogromnym niezadowoleniem klientów, którzy zostali narażeni na stres oraz chwile strachu. Klienci zostali uwięzieni za granicą, przebywali w hotelach bez możliwości powrotu do kraju.

Marcin Nykiel, prezes zarządu Neckermann, wyraził ogromny żal, smutek i wygłosił w mediach oficjalne przeprosiny dla osób poszkodowanych wskutek bankructwa biura podróży. W ramach pomocy poszkodowanym została uruchomiona całodobowa infolinia, lecz była to jedynie kropla w morzu potrzeb klientów przebywających na wakacjach zakupionych w biurze podróży Neckermann. Odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroniłoby firmę przed wieloma nieprzyjemnościami związanymi z niewypłacalnością. 

chevron-down
Copy link