Praca w tym zawodzie i związany z nią stres oraz nadużywanie głosu mogą być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia. Ustawodawca kładzie więc szczególny nacisk na prewencję chorób zawodowych. Urlop ma za zadanie umożliwić odzyskanie pełnej zdolności do pracy.
Roczny urlop dla poratowania zdrowia mogą wziąć nauczyciele, którzy spełniają kilka warunków. Zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela należy się on nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia:
1) aby przeprowadzić zalecone leczenie, musimy:
2) na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową
– w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Kwestia ta jest również regulowana w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.
Przeczytaj również:
Czym jest choroba zawodowa?
Urlop dla poratowania zdrowia jest płatny, co oznacza, że przysługuje nam wynagrodzenie za jego czas.
W okresie przebywania na urlopie nauczyciel zachowuje prawo do:
Na szczególną uwagę zasługuje informacja co do niemożności podjęcia innej pracy. Przebywając na urlopie dla poratowania zdrowia, nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej.
Gdyby do takiej sytuacji doszło, dyrektor szkoły mógłby odwołać nauczyciela z urlopu. Określa tym samym termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.
Według uchwały SN w uchwale z 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05:
Podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętych przed udzieleniem tego urlopu.
W dniu złożenia wniosku nauczyciel musi spełnić łącznie następujące warunki:
Nauczycielowi udziela się urlopu dla poratowania zdrowia na jego wyraźny pisemny wniosek oraz na podstawie orzeczenia lekarza. W celu uzyskania takiego orzeczenia oczywiście musimy najpierw udać się na badania. Powinny być one przeprowadzone w jednostce służby medycyny pracy, z którą dana placówka oświatowa ma zawartą pisemną umowę zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r., o służbie medycyny pracy, jako że koszty tych badań pokrywa szkoła.