Twój e-PIT od 2019 roku

Wielu milionom Polaków co roku rzedną miny na myśl o wypełnieniu PIT-a. Od tego roku jest szansa, że zrobi to za nas urząd skarbowy. Usługa Twój e-PIT obejmie około 4 miliony Polaków.

15 lutego w Portalu Podatkowym podatnik ujrzy swój wypełniony PIT za 2018 rok. W tym roku obejmie to jedynie formularze

Od 2020 roku dojdą również PIT-36 i PIT-36L. Rozliczenie będzie można zaakceptować, samodzielnie zmienić lub odrzucić. Wypełnione deklaracje będą widniały w systemie od 15 lutego do 30 kwietnia. Jeśli do 30 kwietnia podatnik nie naniesie żadnych zmian na formularz, zostanie on automatycznie zaakceptowany. Jeśli podatnik odrzuci rozliczenie, będzie musiał samodzielnie wypełnić formularz i wysłać go do właściwego urzędu skarbowego.

Co istotne, dane dotyczące ulg będą automatycznie pobierane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych. Podatnik nie będzie więc musiał dodatkowo dostarczać do urzędu dokumentów uprawniających go do ulg.

Równie ważne jest też to, że podatnik nie będzie odpowiedzialny za błędy w deklaracji wypełnionej przez urząd. To organ podatkowy będzie musiał z urzędu dokonać korekty błędów uczynionych ze swojej winy.

Można rozliczać się samodzielnie

Uruchomienie usługi Twój e-PIT nie powoduje niemożności rozliczenia się samodzielnie. Taka opcja jak najbardziej nadal istnieje. Co więcej, nawet jeśli deklaracja pojawi się automatycznie w systemie, a podatnik mimo to rozliczy się sam, pierwszeństwo będzie miało rozliczenie papierowe. W tej sytuacji deklaracja wypełniona przez urząd skarbowy nie będzie miała znaczenia.

- Już w 2019 r. KAS przygotuje dla podatników i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. W praktyce oznacza to, że blisko połowa osób fizycznych będzie mogła zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć. Równocześnie w każdym przypadku do decyzji podatnika pozostanie, czy chce sprawdzić swój e-PIT, zmienić, uzupełnić o ulgi, darowizny, czy wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na rzecz której przekaże 1 proc. – tłumaczyła minister finansów, prof. Teresa Czerwińska, przedstawiając założenia reformy.

Ważne są dane z lat ubiegłych

Nasze rozliczenie zostanie wypełnione na podstawie danych z zeszłych lat. Ponadto fiskus uzupełni je o dodatkowe informacje, uzyskane z innych rejestrów, np.

  • ZUS - dane dotyczące przychodu, składek na ubezpieczenia,
  • PESEL - dane dotyczące ulg na dzieci.

Fiskus odpowie za błędy

Jeśli nasze zeznanie podatkowe Twój e-PIT urząd skarbowy sporządzi błędnie, podatnik za to nie odpowie. To organ podatkowy samodzielnie będzie musiał dokonać korekty deklaracji. Jeśli błąd spowoduje po naszej stronie powstanie zaległości podatkowej, nie zostaną od niej naliczone odsetki. Należy jednak pamiętać o tym, że od błędnie sporządzonej deklaracji musimy złożyć sprzeciw. Od momentu upływu czasu na złożenie sprzeciwu odsetki zaczną biec.

Ułatwienia i utrudnienia

Twój e-PIT bez wątpienia stanowi ułatwienie dla podatników. Wystarczą dwa kliknięcia, by rozliczyć podatek za poprzedni rok. Czas pokaże, czy obywatele ufają automatycznemu rozliczeniu PIT. Nowy system dołoży jednak obowiązków firmom. W 2019 roku zmienia się sposób przesyłania informacji o uzyskanych w poprzednim roku dochodach. Formularze PIT-8C, PIT-11, PIT-11A oraz PIT-R należy bowiem złożyć już do 31 stycznia.