Ustawa dezubekizacyjna do zmiany?

16 października 2018
hello world!

Ustawa dezubekizacyjna obowiązuje od roku. Pojawiły się jednak wątpliwości co do jej funkcjonowania. Istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ona zmieniona. Takie stanowisko zajęła sejmowa komisja ustawodawcza na potrzeby postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Stanowisko komisji na początku tygodnia zaprezentował jej przewodniczący poseł Marek Ast. Poinformował on, że komisja nadal uważa, iż obniżenie emerytur funkcjonariuszom na podstawie ustawy dezubekizacyjnej jest zgodne z Konstytucją. Jednakże komisja ma wątpliwości co do zgodności z konstytucją tych przepisów w odniesieniu do służby po 1990 roku. - Generalnie, co do całej ustawy stanowisko jest takie, że ona jest zgodna z konstytucją - powiedział poseł.

Jakie zmiany wprowadziła ustawa?

Zgodnie z ustawą dezubekizacyjną obniżono emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa". Dotyczy to okresu służby od 22 lipca 1994 roku do 31 lipca 1990 roku. Zmiany te obowiązują od 1 października 2017 roku.

Zgodnie z ustawą świadczenia byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Mogą więc wynosić maksymalnie:

  • emerytura - 2.100 złotych brutto,
  • renta - 1.500 złotych,
  • renta rodzinna - 1.700 złotych.

Liczne skargi i pytanie do TK

Ustawa dezubekizacyjna doprowadziła do tego, że do sądów zaczęły napływać liczne skargi na decyzje organu emerytalnego dotyczące obniżenia świadczeń. To wreszcie spowodowało, że Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne.

Sejmowa komisja ustawodawcza miała zająć stanowisko na potrzeby postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Posłowie postanowili, że obniżenie emerytur byłym funkcjonariuszom policji, służb specjalnych oraz BOR za okres służby po 1989 roku na podstawie ustawy dezubekizacyjnej było bezprawne.

chevron-down
Copy link