Utrzymywanie zwierzaka po nowym roku może być znacznie droższe

29 listopada 2018
/

Sejm planuje zwiększenie podatku VAT na leki weterynaryjne z 8 proc. do 23 proc. Oznaczać to może, że od nowego roku utrzymywanie zwierzaka może być o wiele droższe niż dotychczas. Zmiany te mogą się odbić nie tylko na właścicielach zwierząt, ale również pozostałych Polakach.

Podwyższony VAT na artykuły weterynaryjne pociągnie za sobą inne branże

Podwyżka podatku VAT dotknęłaby nie tylko posiadaczy zwierząt domowych. Zdaniem Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych efektem tych działań będzie również wzrost cen usług weterynaryjnych. Oprócz tego droższe usługi przełożą się na wzrost cen produktów pochodzenia zwierzęcego, jednocześnie obniżając konkurencyjność eksportu żywności. Przedstawiciele branży mięsnej szacują, że skutkiem podniesienia podatku VAT będzie wzrost kosztów produkcji o 0,3 - 0,4 proc.

Zmiany dotkną również schroniska dla zwierząt

Organizacje pozarządowe, które zajmują się opieką nad zwierzętami, zgłaszają swoje wątpliwości co do propozycji zwiększenia podatku VAT na artykuły weterynaryjne. Cezary Wyszyński z fundacji "VIVA!" wyjaśnił, że wprowadzenie tych zmian oznacza przede wszystkim wzrost kosztów utrzymania schronisk. "Będzie to problem dla wielu fundacji, które prowadzą schroniska dla zwierząt. Także adopcja będzie się wiązała z większymi kosztami utrzymania zwierzęcia; Prawie każde schronisko ma budżet na tzw. styk, dlatego kilka tysięcy złotych więcej miesięcznie jest problemem. Takie koszty trzeba będzie pokryć, ograniczając wydatki związane z opieką nad zwierzętami, np. naprawą bud czy zmniejszaniem etatów." - poinformował Cezary Wyszyński.

Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają prace podwyżką VAT na leki weterynaryjne

Filip Świtała - wiceminister finansów potwierdził w Sejmie - "Chcemy poddać pod dyskusję taki projekt. To, co teraz robimy to jest otwarcie dyskusji na temat matrycy stawek vatowskich. Opublikowaliśmy matrycę stawek i czekamy na dyskusję w konsultacjach społecznych. Nowa matryca stawek ma doprowadzić do lekkiego wyrównania stawek w dół. Stąd obniżenie stawek na wszystkie rodzaje pieczywa."

Obecnie trwają prace nad upraszczaniem podatku VAT. Podatek ten ma być oparty na trzech filarach: prostota, przejrzystość i przyjazność. Według planowanych zmian obniżone mają zostać stawki VAT na: pieczywo, owoce tropikalne, artykuły higieniczne oraz książki. (więcej o zmianach w podatku VAT przeczytasz w tym miejscu). Podwyższenie VAT-u na artykuły weterynaryjne może być efektem ubocznym reformy tego podatku.