Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Wakacje za granicą a koronawirus

Spis treści
rozwiń spis treści

Rozpoczyna się sezon wakacyjny. Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę przy planowaniu bezpiecznego wypoczynku. Szczególnie dużo problemów sprawiają wyjazdy za granicę. Im bliżej lata, tym dynamiczniej rozszerza się jednak mapa miejsc, które można odwiedzić. Wakacje za granicą a koronawirus – gdzie będzie można pojechać i jak wygląda polityka biur podróży na wakacje podczas pandemii?

Ubezpieczenie od koronowirusa

Ryzyko zakażenia koronawirusem to poważna obawa występująca przed osobami chcącymi wyjechać w tym roku na wakacje za granicę. Może się to wiązać z koniecznością hospitalizacji w obcym kraju czy też z kłopotami z powrotem do Polski. Niektóre ubezpieczenia turystyczne zawierają zatem ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19. Biura podróży podkreślają, że z możliwości tej warto skorzystać. Przedtem jednak należy zwrócić uwagę na limit odpowiedzialności ubezpieczenia. Agencje turystyczne zwykle podkreślają, że biorą na siebie koszty leczenia i transportu wskutek pandemii tylko do określonej kwoty. W niektórych krajach, gdzie opieka medyczna jest droga, koszt może wynieść więcej. Wówczas różnicę kosztów będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Wakacje za granicą a koronawirus -procedury po wylądowaniu

W części krajów zdecydowano się na wybiórcze testowanie turystów po wylądowaniu na obecność koronawirusa. Będzie tak m.in. w Grecji, gdzie pasażerowie samolotów będą losowo poddawani szybkim testom przesiewowym. To dobra informacja. Oznacza to bowiem, że w większości przypadków nie spotka nas obowiązkowa, dwutygodniowa kwarantanna. Natomiast izolację będziemy musieli odbyć, jeżeli test okaże się pozytywny. Czego jeszcze należy się spodziewać? Na lotniskach i w miejscach wzmożonego ruchu turystycznego częściej będzie przeprowadzana kontrola pomiaru temperatury. Takie rozwiązanie przyjęła np. Hiszpania. Zasady te będą funkcjonować do odwołania. Nie są to jednak najbardziej rygorystyczne obostrzenia.

Otwarte granice Polski – dla kogo?

Od 13 czerwca Polska ma otwarte granice dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Loty międzynarodowe zostały wznowione 16 czerwca. Co ważne, ta decyzja rządu wiąże się również z tym, że Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli już odbywać obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Na takiej samej zasadzie do Polski będzie mógł wjechać każdy inny obywatel Unii. Pozostaje tylko czekać na otwarcie granic również z drugiej strony.

Wakacje za granicą a koronawirus -kraje, do których już można polecieć

Niektóre państwa zdecydowały się na otwarcie granic z Polską już teraz. Dobrą wiadomością jest to, że wśród nich znalazły się także te, które z nami bezpośrednio sąsiadują. Ucieszy to szczególnie mieszkańców przygranicznych miejscowości, którzy pracują lub często odwiedzali te kraje. Są to np. Czechy i Słowacja, które otworzyły swoje granice 19 czerwca. Ograniczenia w podróżowaniu zniosły też państwa bałtyckie. Dla turystów z krajów UE drzwi otworzyły także Włochy, Francja, Austria, Islandia, Belgia oraz Szwajcaria. Polecieć można również do Grecji i Portugalii (chociaż nie będą dostępne wszystkie lotniska). Kolejnymi krajami otwartymi dla Polaków są Węgry, Chorwacja i Bułgaria.

Wakacje za granicą a koronawirus -państwa, które otwierają się 1 lipca

Pozostałe kraje Unii Europejskiej za datę otwarcia swoich granic dla pozostałych członków wspólnoty obrały sobie 1 lipca. Przykładem takiego państwa jest Hiszpania. Z początkiem lipca otworzy się też popularna wakacyjna destynacja – Malta. Z myślą o branży turystycznej tego dnia planowane jest też otworzenie pozostałych lotnisk na terenie Grecji. Zapewne podobne ruchy, mające na celu zwiększenie przepływu osób, wykonają inne turystyczne państwa Europy. Co więcej, obecnie na teren Republiki Federalnej Niemiec można wjechać jedynie z ważnych powodów, np. w celach zawodowych lub rodzinnych, ale i te ograniczenia mają zostać zniesione maksymalnie do 1 lipca.

Państwa, które pozostaną zamknięte dla przyjezdnych

Uwaga! Część państw nie zgadza się na przyjazd turystów z rejonów, w których znajdują się ogniska koronawirusa. W tej chwili największe problemy z wyjazdem mogą mieć zatem mieszkańcy Śląska oraz pasażerowie wylatujący z katowickiego lotniska. Warto też wspomnieć, że niektóre państwa są nadal zamknięte dla polskich turystów. Ponadto zewnętrzne granice UE pozostają wciąż zamknięte. Bardziej egzotyczne wakacje będą musiały zostać zatem odłożone na później.

Źródło: Fly4free.pl

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career