Zastrzelił psa z wiatrówki. Jaki usłyszy wyrok?

Jak informuje Prokuratura Rejonowa w Legionowie w dniu 15 stycznia 2018 roku skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Legionowie  przeciwko Januszowi K. Oskarżonemu zarzuca się zabicie rasowego psa Yorkshire Terier, tj. o przestępstwo z artykułu 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt.

Jak przebiegało zdarzenie ?

Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w połowie października 2017 roku. Zawiadomienie w sprawie wniósł właściciel psa . Z jego zeznań wynikało, iż 69-letni mieszkaniec Chotomowa wycelował z wiatrówki w kierunku psa, który w tym czasie znajdował się na sąsiedniej posesji, po czym oddał strzał trafiając go w głowę. Powikłania powstałe na skutek rany postrzałowej głowy doprowadziły do śmierci zwierzęcia.

W toku dochodzenia Janusz K. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że chciał tylko wystraszyć psa. Jednakże odmówił poddania się zaproponowanej przez prokuratora karze.

Prokurator wniósł sprzeciw od wyroku

Sąd Rejonowy w Legionowie w dniu 18 stycznia 2018 roku uznał Janusza K. za winnego zarzucanego mu czynu. Wyrokiem nakazowym Sąd wymierzył oskarżonemu karę grzywny, a także zasądził nawiązkę na rzez Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Mając na uwadze wysoką szkodliwość społeczną czynu Janusza K. oraz cel prewencji ogólnej kary, którym jest walka z przyzwoleniem społecznym na stosowanie przemocy wobec zwierząt, prokurator wniósł sprzeciw od wyroku nakazowego. Prokurator uważa, że kara za ten czyn powinna być surowsza.

Za przestępstwo zabicia, uśmiercenia lub dokonania uboju zwierzęcia w polskim prawie grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności a nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności.