Zatrzymania dyrektorów sądów w związku z przywłaszczeniem prawie 25 milionów złotych

Dziś na polecenie prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie zatrzymanych zostało kolejnych 10 osób. Wśród tych osób są m.in. pełniący funkcję Dyrektora Sądu Okręgowego w Krakowie i były Dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Według Prokuratury wszyscy zatrzymani zamieszani są w przestępczy proceder przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Zatrzymani usłyszą w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie zarzuty. Tam też zostaną oni przesłuchani w charakterze podejrzanych. Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych, prokurator podejmie decyzję, co do ewentualnego skierowania wniosków o tymczasowe aresztowanie. Mogą być również zastosowane środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Rozwojowy charakter sprawy

Dotychczas, w toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie, prokuratorskie zarzuty usłyszało już 16 osób. Sprawa nabiera wymiaru skandalu. Dotyczy ona bowiem przywłaszczenia prawie 25 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Przestępstwa dopuściły się osoby pełniące kierownicze funkcje w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie oraz w Centrum Zakupów Dla Sądownictwa w Krakowie. Zarzuty usłyszeli również przedsiębiorcy. Podejrzani mieli  wystawiać na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie fikcyjne faktury VAT. Dokumenty poświadczały rzekome wykonanie zleceń na rzecz tego sądu w celu uzyskania nienależnych środków pieniężnych. Wśród podejrzanych są między innymi: były Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Główna Księgowa tego sądu i Dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa.

Jaki wynik sprawy?

Wobec 8 podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wśród tych osób znalazło się 5 byłych pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wobec 8 podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.