Ustawa o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemców wymaga też zgody na nabycie udziałów lub akcji w spółce, jeśli w wyniku takiej transakcji spółka będąca właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości na terytorium RP stanie się spółką kontrolowaną. Takich zezwoleń w zeszłym roku wydano 19. Dotyczyły one spółek będących właścicielami bądź użytkownikami wieczystymi ponad 88 hektarów nieruchomości położonych w Polsce.
Najchętniej kupują nieruchomości cudzoziemcy z EOG
Sprawozdanie informuje, że podobnie jak w latach poprzednich, największe zainteresowanie nabyciem nieruchomości w Polsce wykazują cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W związku z tym, że od 1 maja 2016 r. nie potrzebują oni zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce.
Z osób fizycznych najchętniej nieruchomości w Polsce kupują obywatele Ukrainy. W 2017 r. otrzymali oni 134 zezwolenia. Stanowi to prawie 50 proc. wszystkich zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych wydanych na rzecz osób fizycznych (w 2016 r. – 47 proc.).
Statystyki
Na podstawie zezwoleń, jak również bez ich obowiązku, w 2017 roku cudzoziemcy w Polsce nabyli:
- na podstawie 5 464 transakcji nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 4 483,47 hektarów (w tym 772 transakcje dotyczyły nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 1 069,14 ha),
- na podstawie 6 385 transakcji lokale mieszkalne i użytkowe o łącznej powierzchni 754 998,43 m2.
1 stycznia w 2017 r. weszła w życie ustawa z 2 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz niektórych innych ustaw. Zmiana ta rozszerzyła między innymi katalog dokumentów nadsyłanych przez notariuszy i sądy. Dzięki temu ministerstwo ma lepszy podgląd do informacji, jakimi nieruchomościami cudzoziemcy są najbardziej zainteresowani.