Zmiany dla kierowców. Od 1 lipca 2018 roku można zamawiać tablice rejestracyjne o mniejszym wymiarze. Jest to ułatwienie dla właścicieli aut sprowadzanych u USA i Japonii. W tych dwóch krajach samochody posiadają mniejsze wnęki na tzw. "blachy".
Polskie tablice rejestracyjne posiadają wymiary 520 x 114 mm. Samochody pochodzące ze Stanów Zjednoczonych Ameryki lub z Japonii mają standard 305 x 115 mm. Ta mniejsza w poprzednim stanie prawnym nie była znana polskiemu ustawodawstwu. Z tego też względu osoby, które sprowadzały auta miały niemały kłopot z dopasowaniem blach do kształtu wnęki do tego przeznaczonej.
Zazwyczaj właściciele musieli zginać większe tablice lub wykonywać ich zamiennik na własną rękę. Było to zarówno niekomfortowe jak i nielegalne. Kara za montaż nielegalnie zakupionej blachy o mniejszych wymiarach mogła pozbawić właściciela pojazdu od 100 do 200 zł. Dodatkowo otrzymać można 3 punkty karne. Nie pomoże tłumaczenie, że przy sobie posiada się również oryginalną tablicę (np. w schowku wewnątrz pojazdu). Dopiero rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa przyniosło dawno wymaganą zmianę.
Nowe rozporządzenie zawiera w sobie również przepisy, które zmieniają procedurę ubiegania się o trzecią tablicę rejestracyjną. Po zmianie wystarczy jedna wizyta w urzędzie by ją otrzymać.
Ułatwienie dotknie też posiadaczy samochodu występujących z wnioskiem o wtórnik nalepki kontrolnej lub wtórnik dowodu rejestracyjnego. Nie muszą już okazywać karty pojazdu w momencie składania wniosku. Stanie się to dopiero na etapie odbioru przygotowanego już wtórnika.
Czym jest wtórnik? Jest to duplikatem dokumentów związanych z posiadanym samochodem. W tym wypadku chodzi o duplikat prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego, który został zniszczony lub skradziony.
Hybrydy, jak i pojazdy całkowicie napędzane energią elektryczną mają zostać wyróżnione na drodze. Zostaną oznaczone poprzez dodatkowe naklejki i zmienione tablice rejestracyjne.
Naklejka ma być wykonana z samoprzylepnego, wodoodpornego materiału. Każda z nich posiadać będzie siedmiocyfrowy, porządkowy numer oraz kod TERYT gminy. Auta na wodór będą oznaczone zieloną nalepką, pojazdy elektryczne niebieską.