Czy zawodnik może odmówić zejścia z boiska? Incydent podczas Pucharu Ligi Angielskiej

Kepa Arrizabalaga – hiszpański piłkarz, który broni dostępu do bramki Chelsea, odmówił zmiany i zejścia z boiska. Rozgrzewający się Willy Caballero nie miał okazji zastąpić swojego kolegi, ponieważ sędzia widząc zwłokę Arrizabalagi zdecydował się wznowić mecz. Czy takie zachowanie piłkarza jest akceptowalne? Co na to IFAB, która tworzy przepisy gry?

Dlaczego Kepa pozostał na boisku?

Podczas końcówki dogrywki meczu finałowego Pucharu Ligi Angielskiej doszło do niecodziennej sytuacji. Bramkarz Chelsea Londyn odmówił zejścia z boiska po tym, jak trener zasygnalizował sędziemu chęć dokonania zmiany. Hiszpański piłkarz sprzeciwił się tej decyzji i pozostał na murawie. Ostatecznie sędzia wznowił rozgrywkę, a zwycięstwo przypadło Manchesterowi City, co jeszcze bardziej rozbudziło emocje wokół całego zajścia.

Szkoleniowiec myślał, że nie jestem w stanie grać. Natomiast ja chciałem pokazać, że nadal mogę pomóc zespołowi, a lekarze, którzy się mną zajmowali, udali się w kierunku ławki rezerwowych, aby przekazać wiadomość. Uważam, że obraz, który został przedstawiony, nie był moją intencją. Mam pełen szacunek dla trenera i uznaję jego autorytet.

Kepa Arizzabalaga – bramkarz Chelsea Londyn

Co na takie zachowanie mówią przepisy?

IFAB, czyli International Football Association Board jest organizacją tworzącą przepisy znajdujące zastosowanie w sporcie, jakim jest piłka nożna. Zgodnie z poglądem towarzyszącym wspomnianej instytucji, piękno tego sportu uwydatnia się również tym, że treść przepisów jest jednakowa na całym świecie. Nie ma znaczenia, czy sport uprawiają dzieci w małej wiosce, czy też zawodowcy podczas mistrzostw świata. Zgodnie z tym można odnieść się do każdego zachowania na boisku w oparciu o prawo IFAB.

W przepisach gry znajduje się zapis traktujący o procedurze wymiany zawodników na boisku. Jest nim art. 3 pkt. 3. Co więc jest w nim napisane?

Podczas wymiany piłkarzy należy:

  • poinformować sędziego przed dokonaniem planowanej zmiany;
  • zawodnik wymieniany musi znaleźć się poza polem gry.

W sytuacji, kiedy wymieniany piłkarz odmawia zejścia z boiska, sędzia ma obowiązek przerwać procedurę wymiany i ogłosić wznowienie gry.

Z tego względu należy uznać, że sędzia Jon Moss zachował się prawidłowo.

Źródło:

  • Przepisy Gry IFAB
  • sportowefakty.wp.pl
  • transfery.info