ZUS zakończył wysyłkę IoSKU

16 sierpnia 2018
hello world!

Ponad 20 mln - tyle listów zawierających Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU) zostało wysłanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na stronie ZUS pojawiła się informacja, że praca przy wysyłce zakończyła się 19 dni przed wyznaczonym terminem, a część z wysłanych dokumentów trafiła do odbiorcy w formie elektronicznej.

Czym jest IoSKU?

Informacja o Stanie Kona Ubezpieczonego jest wyciągiem ze stanu konta emerytalnego. Sporządzana jest na dzień 31 grudnia minionego roku. Dotyczy każdego ww. konta znajdującego się w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, na który została wpłacona min. jedna składka.

Z IoSKU można uzyskać informacje takie, jak:

  • suma wszystkich zwaloryzowanych składek;
  • kapitał początkowy;
  • wpływ składek z każdego miesiąca minionego roku;
  • wysokość hipotecznej emerytury.

Hipoteczna emerytura

Jedną z informacji zawartych w IoSKU jest poznanie hipotecznej emerytury. Określa ona jaką kwotę otrzyma konkretna osoba po przejściu w wiek emerytalny. Ważne jest by pamiętać, że IoSKU nie przewiduje waloryzacji i wysokości opłacanych składek i zmiany pracy. Z tego względu nie należy się przywiązywać do wyliczonej kwoty, ponieważ wynik końcowy może okazać się całkowicie inny.

Wysyłka IoSKU

Każdego roku w okresie wakacyjnym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Podczas przekazywania ww. informacji nie jest istotne czy dany odbiorca w tym momencie pracuje. Najważniejsze jest by w przeszłości odprowadzona przynajmniej jedna składka.

W 2018 roku IoSKU zostało dostarczone do 20,7 mln osób. 2,1 mln zdecydowało się odebrać Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego w formie elektronicznej. Odbyło się to przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Ważne: Każda osoba, która chce otrzymać IoSKU w formie elektronicznej musi posiadać zarejestrowany profil na PUE.

Szybsze wysyłki IoSKU

18,6 mln osób miała otrzymać Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego w formie tradycyjnego listu. Terminem kończącym wysyłki miał być początek września. Zgodnie z informacją zawartą na stronie www.zus.pl ostatnia transza została przekazana 13 sierpnia 2018 roku. Dzięki temu przekazanie IoSKU zakończyło się 19 dni przed wyznaczonym czasem.

IoSKU - jeden z najważniejszych listów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla również jak ważne jest wysłanie i poprawne przekazanie Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Dzieje się tak, ponieważ ten dokument posiada w sobie najważniejsze informacje o stanie finansów dot. emerytalnej przyszłości.

Ważne: Dzięki IoSKU każdy płatnik ZUS może zweryfikować opłacanie swoich składek przez pracodawcę w poprzednim roku.

chevron-down
Copy link