Alibaba walczy o swój znak towarowy

8 listopada 2018
hello world!

Alibaba Group to chiński holding prowadzący główną platformę e-commerce w Chinach i jedną z największych na świecie z wartością rynkową powyżej $ 450 mld. Obecnie walczy on o swój znak towarowy w sądzie amerykańskim. 

Alibaba Group jest właścicielem wielu znaków towarowych na całym świecie, a między innymi i „alibaba.com” i „Alibaba” w Stanach Zjednoczonych. Znaki towarowe holdingu obejmują wiele towarów i usług.

Pozew o naruszenie znaku towarowego Alibaba złożył w kwietniu bieżącego roku. Pozwanym jest korporacja kryptowalutowa o nazwie Alibabacoin, której siedziba znajduje się w Dubaju.

Alibaba oświadczył, że pozwany użył jego znaku towarowego w swoich materiałach. Następnie zostały one udostępnione konsumentom ze Stanów Zjednoczonych na stronie internetowej. Zdaniem powoda, Alibabacoin użył znaku w celu zebrania środków od inwestorów za pośrednictwem crowdfundingu. Wysokość wartości zebranych środków wyniosła $ 3,5 mln. Według Alibaby, Alibabacoin celowo wprowadził w błąd konsumentów. Stało się to poprzez stworzenie fikcyjnej więzi między przedsiębiorcami.

Brak właściwości sądu w Nowym Jorku

Początkowo powodowi udało się wywalczyć wstępny nakaz ograniczenia korzystania ze znaku towarowego.  Sąd jednak zmienił decyzję. Alibaba nie podał bowiem rozsądnego wyjaśnienia. Nie udowodnił on, że pozwany dokonywał transakcji handlowych w Nowym Jorku.

Powodowi udało się wykazać przesłanki właściwości sądu dopiero za drugim podejściem. Dostarczył on wystarczające dowody. Okazało się, że mieszkańcy Nowego Jorku dokonywali zakupów za pośrednictwem Alibabacoin. Sąd wydał nakaz ograniczający korzystanie ze znaku towarowego przez Alibabacoin,

Zdaniem sądu, powód wykazał, że Alibabacoin bezprawnie wykorzystał znaki towarowe Alibaba Group. Alibabocoin prowadził działalność komercyjną online. W konsekwencji powstało zamieszanie wśród konsumentów. Nastąpiło zupełnie bezzasadne powiązanie wyżej wymienionych przedsiębiorców.

Na podstawie wstępnego nakazu Alibabacoin nie może stosować znaków „Alibaba” w połączeniu z żadnymi słowami, znakami, rysunkami, obrazami, które są podobne do znaków Alibaby.

chevron-down
Copy link